Kultura i sztuka po 1989 roku

08.02.2018

5 mln zł na renowację zabytków z budżetu województwa mazowieckiego

Do końca lutego można starać się o dotację z budżetu woj. mazowieckiego na renowację obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W puli znajduje się 5 mln zł, o wsparcie może starać się każdy właściciel zabytku - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

"Dobra sytuacja finansowa Mazowsza pozwala nam w tym roku wrócić do zadania, które jeszcze kilka lat temu systematycznie realizowaliśmy, i dzięki któremu wiele wielkich, ale też mniejszych mazowieckich pereł architektury i sztuki zostało odnowionych" - podkreślił marszałek Adam Struzik w komunikacie przesłanym w czwartek PAP. Jak dodał, "ciągle jest jednak wiele do zrobienia". "Zachęcam wszystkich tych, którym troska o nasze kulturalne Mazowsze jest szczególnie bliska do ubiegania się o te środki" – dodał.

Jak czytamy w komunikacie, aby uzyskać dotację, zabytek musi być wpisane do rejestru zabytków, należy wykazać jego istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe dla mieszkańców regionu, a także musi on na stałe znajdować się na terenie województwa mazowieckiego i być dostępny publicznie.

Starać można się o dotację w wysokości do 200 tys. zł; jak zaznaczono, może być ona udzielona w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac przy zabytku. Natomiast jeśli posiada on wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową, albo wymaga np. złożonych prac konserwatorskich, dotacja może sięgnąć nawet 100 proc. 

Przyznana dotacja będzie mogła zostać przeznaczona m.in. na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane, na sporządzenia ekspertyz technicznych i konserwatorskich. Środki będzie można przeznaczyć także na wykonanie projektu budowlanego czy projektu odtworzenia kompozycji wnętrz, a także zabezpieczenie zabytków, zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych.

Wsparcie samorządowe przysługuje każdemu, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i ma tytuł prawny wynikający np. z prawa własności czy użytkowania wieczystego.

Aby uzyskać wsparcie, należy złożyć wypełniony wniosek w tej sprawie. Dodatkowe informacje dostępne są m.in. na stronie internetowej www.mazovia.pl .(PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL