W gorzowskim Spichlerzu będącym filią Muzeum Lubuskiego otwarto w Niedzielę Palmową wystawę pisanek nadesłanych na jubileuszową 50. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego. Podczas wydarzenia ogłoszono tegorocznych zwycięzców.
Jak poinformowała PAP Małgorzata Sawoch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., w technice batikowo-pisakowej pierwszą nagrodę przyznano Agnieszce Śloseckiej z Tyńca Małego na Dolnym Śląsku, a za najlepsze pisanki wykonane w technice batikowo-szpilkowej uznano prace Doroty Garbiec z Dobrzenia Wielkiego na Opolszczyźnie. W technice drapanej wygrała Marzena Mazur ze Szczutowa w woj. pomorskim, a w kategorii technik mieszanych Jagoda Nastała z Łodzi.
Z okazji jubileuszu imprezy organizatorzy przyznali w każdej z kategorii nagrody specjalne dla osób, które od wielu lat biorą udział w Konkursie. Było też specjalne wyróżnienie za pielęgnowanie unikatowej techniki wyklejania pisanek sitowiem.
W tym roku na Konkurs nadesłano 54 zestawy pisanek wykonanych przez 65 autorów – łącznie 322 pisanki pochodzące z różnych zakątków Polski.
Patron konkursu, Michał Kowalski (zm. w 1999 r.), był działaczem społecznym i wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.
Od wielu lat organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego jest współfinansowany z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Niezmiennie ideą Konkursu jest popularyzacja tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym i pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym.
Konkurs jest skierowany do profesjonalistów i amatorów, a warunkiem oceny prac jest wykonanie ich tradycyjnymi metodami. Nadesłane pisanki stają się własnością muzeum; dzięki temu jego kolekcja liczy ok. 4 tys. pisanek. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ mhr/