Polska po 1989 roku

13.02.2018

550 tys. zł na renowację zabytkowych kapliczek w woj. małopolskim

Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. 2016 r. Fot. PAP/S. Rozpędzik Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. 2016 r. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Kolejne zabytkowe kapliczki w województwie małopolskim zostaną odnowione dzięki dotacji przyznanej przez władze regionu. Realizując program Małopolskie Kapliczki 2018 województwo z budżetu przeznaczy na ten cel 550 tys. zł.

Program "Małopolskie Kapliczki" realizowany jest od roku 2014. Wcześniej organizowano go w roku 2009 i 2010. Od 2012 roku samorząd województwa przeznaczył na ten cel ponad 1,5 mln zł, dzięki czemu uratowano i odnowiono ponad 250 zabytkowych kapliczek w całym regionie.

W ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 340 tys. zł, co pozwoliło na odnowienie 64 kapliczek, a w roku 2018 będzie ich jeszcze więcej, bo tegoroczny budżet wynosi 550 tys. zł.

"Kapliczki można znaleźć we wszystkich zakątkach Małopolski. Są nie tylko świadectwem wiary, ale zachwycającymi przykładami sztuki ludowej oraz przypomnieniem ważnych wydarzeń z historii regionu, bo łączą przeszłość z teraźniejszością" - powiedział członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Podkreślił, że w tym roku kwota przeznaczona na ten cel jest o niemal 40 procent wyższa, niż w roku ubiegłym.

Zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego - gminy i powiaty, mogą zgłaszać wnioski o dotacje do 15 marca.

Wsparciem zostaną objęte także obiekty, które nie są wpisane do rejestru zabytków. Dotacje będą mogły być przeznaczone na roboty budowlane, konserwację i restaurację kapliczek.(PAP)

gkos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL