700 obiektów – obrazów, rzeźb, grafik i rysunków – z Biblioteki Polskiej w Paryżu poddanych zostało konserwacji przez pracowników Muzeum Narodowego w Gdańsku. Obie instytucje współpracują w tym zakresie od 12 lat.
Początki kontaktów między Muzeum Narodowym w Gdańsku a Biblioteką Polską sięgają 2007 r. Dwa lata później obie placówki podpisały porozumienie o współpracy w zakresie konserwacji zbiorów, ich prezentacji podczas wystaw, prowadzenia działalności naukowej oraz wzajemnej promocji.
Od tego czasu zrealizowano wiele przedsięwzięć o charakterze konserwatorsko-wystawienniczym.
Wśród dziewięciu zorganizowanych ekspozycji były m.in. wystawy "Zbiory artystyczne Biblioteki Polskiej w Paryżu. Bolesław Biegas" (2009) oraz "Artyści polscy w Paryżu" (2010).
"Obiekty ze zbiorów biblioteki poddane konserwacji w ramach kolejnego projektu można było zobaczyć na wystawie +Konterfekty królewskie ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu+ w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie” – poinformowała rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku Małgorzata Posadzka.
Dodała, że w ub. roku zrealizowano kolejny projekt konserwatorski, w ramach którego konserwacji poddano cenny zespół 84 litografii polskiego malarza i rysownika Jana Nepomucena Lewickiego (1795–1871). Artysta studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. Brał udział w powstaniu listopadowym i zagrożony aresztowaniem wyjechał do stolicy Francji.
"Skala jego zainteresowań artystycznych była ogromna: tworzył sceny historyczne, religijne, rodzajowe, pejzaże i widoki architektoniczne, a także portrety. Uprawiał wiele technik graficznych: litografię, miedzioryt, akwafortę, akwatintę, mezzotintę, drzeworyt, cynkografię i staloryt oraz techniki eksperymentalne. Tematyce polskiej są poświęcone jego przedstawienia strojów ludowych i szlacheckich, także umundurowania wojsk polskich" – wyjaśniła rzeczniczka Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Kolejny przykład konserwowanego zespołu prac to 71 czarno-białych i kolorowych litografii z albumu graficznego "Les costumes du peuple polonais" Leona Zienkowicza (1808–1870) oraz luźne ryciny z innych albumów (13 obiektów).
Ryciny przedstawiają pary w historycznych strojach ludowych i szlacheckich z różnych regionów Polski, umundurowanie wojsk, a także sceny ilustrujące obyczaje i obrządki ludowe.
"Ze względu na bardzo zły stan zachowania grafiki te nie były nigdy pokazywane publicznie, teraz ? dzięki pełnej konserwacji ? kolekcję będą mogły pokazywać polskie i zagraniczne muzea i instytucje kultury" – podkreśliła Posadzka.
Biblioteka Polska w Paryżu została założona przez emigrantów polskich w 1838 r. Instytucja stanowiła ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji we Francji. Zgromadzono w niej cenne dzieła literackie, dzieła sztuki i dokumenty oraz pamiątki po wybitnych polskich twórcach m.in. pierwsze wydanie dzieł Mikołaja Kopernika, pamiątki po Fryderyku Chopinie i rękopisy Adama Mickiewicza.
Księgozbiór Biblioteki Polskiej liczy 200 tysięcy woluminów, w tym około 50 inkunabułów i kilka tysięcy starych druków. W archiwum przechowywane jest 5 tysięcy jednostek rękopisów. W zbiorach jest także 25 tysięcy rysunków i rycin, 15 tysięcy fotografii, prawie 1500 obrazów, 1000 plakatów, 600 medali i monet, 350 rzeźb.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ ozk/