Religia

29.04.2018

Małopolskie: 75 zabytkowych kapliczek zostanie w tym roku odnowionych

Zabytkowa kapliczka świętego Jana Nepomucena na rynku w Muszynie. Źródło: Wikimedia Commons Zabytkowa kapliczka świętego Jana Nepomucena na rynku w Muszynie. Źródło: Wikimedia Commons

Sejmik Małopolski przeznaczył 550 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 75 krzyży i figur rozsianych po całym regionie.

Środki na remonty i konserwacje przydrożnych kapliczek rozdzielane są w ramach organizowanego co roku konkursu „Małopolskie Kapliczki”. Jak zaznaczył Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego, przydrożne kapliczki są niezastąpionym elementem krajobrazu regionu, który należy zachować i pielęgnować dla siebie i przyszłych pokoleń.

„Przydrożne kapliczki są esencją naszej wiary, kultury i historii. Spotkać je można niemal w każdej wsi, w każdym przysiółku, przy każdej drodze gminnej, powiatowej i wojewódzkiej” - ocenił Zegzda i przypomniał, że w tym roku samorząd przeznaczył na odnowienie tych zabytków prawie dwukrotnie więcej środków niż w latach ubiegłych.

Wśród kapliczek, które zostaną odnowione w tym roku, są m.in. 250–letnia kamienna budowla w formie latarni umarłych z płaskorzeźbami przedstawiającymi Mękę Pańską w Kalwarii Zebrzydowskiej, kapliczka św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus z 1787 r. znajdująca się na terenie gminy Jabłonka na Orawie, czy wykonana w 1893 roku kapliczka z przedstawieniem Anioła Stróża w Wolbromiu.

Zrekonstruowana, w pełni zakonserwowana i odpowiednio wyeksponowana zostanie także kamienna kapliczka słupowa w Pcimiu z 1638 r., zaliczana do jednych z najstarszych w Małopolsce. Przez prawie sto lat obiekt uznawany był za zaginiony, bowiem został porwany przez powódź po I wojnie światowej i odnaleziony dopiero pod koniec lat 90-tych.

W konkursie "Kapliczki Małopolski" mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną - pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi. W tym roku złożono w sumie 112 wniosków na łączną kwotę ponad 1,6 mln zł.

Konkurs na remonty kapliczek władze województwa zorganizowały po raz siódmy. W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczka" w uratowano od zniszczenia ponad 250 zabytkowych obiektów na terenie całego województwa. Przeznaczono na ten cel łącznie ponad 1,5 mln zł. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL