W archidiecezji krakowskiej rozpoczął się synod diecezjalny. „W spotkaniach i rozmowach mamy odkrywać, co Bóg pragnie powiedzieć Kościołowi 2021 roku i lat następnych” – mówił w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Synod rozpoczęła msza św. odprawiona w katedrze na Wawelu.
Abp Jędraszewski tłumaczył, że słowo synod oznacza "wspólne zdążanie" do jakiegoś celu. Metropolita krakowski przywołał homilię papieża Franciszka i podkreślił, że w tym zdążaniu potrzebna jest gotowość do spotkania z Bogiem i innymi ludźmi, gotowość do słuchania siebie nawzajem i do duchowego rozeznania, aby jak mówił papież "synod nie był kościelnym zjazdem, konferencją naukową czy kongresem politycznym" lecz wydarzeniem łaski.
"Otwieramy synod na poziomie diecezjalnym. Będziemy się spotykali w wielu gremiach i w wielu wspólnotach. Będziemy spotykali się nieraz ze sprawami, które mogłyby nas zaskoczyć, ze swoją ostrością widzenia niektórych spraw, swoim bólem, swoim niepokojem, także swoją nadzieją" – mówił abp Jędraszewski.
Dodał, że "w tych spotkaniach, rozmowach i słuchaniu siebie nawzajem mamy odkrywać, co Bóg pragnie powiedzieć Kościołowi 2021 roku i lat następnych", żeby "nie zamykać się w sobie, ale z większą mocą głosić Ewangelię" światu, który wielokrotnie chce żyć, jakby Boga nie było.
Abp Jędraszewski mówił, że do innych musimy zwrócić się ze "słowem ciepła, dobroci i miłosierdzia Bożego", ale "jednocześnie ze słowem, które jest jednoznaczne, gdy chodzi o wymagania".
Metropolita krakowski dodał, że odnowę trzeba "zacząć od samych siebie". "Wszystkie dzieła, które się podejmuje mają być błogosławione przez Kościół. To nie może być dzieło na miarę własnych wyobrażeń czy ambicji prowadzących często do destrukcji" – powiedział abp Jędraszewski.
Wskazał, że podczas synodu wiernym towarzyszą św. Józef i św. Rodzina, ale też inny polscy święci i błogosławieni: św. Wacław, św. Jadwiga, św. Stanisław, bł. Wincenty Kadłubek i św. Jan Paweł Wielki.
"Proces synodalny jest dla nas zaproszeniem do wspólnej drogi. Ukazuje nam ją właśnie św. Józef. On przeszedł niebezpieczne drogi z Maryją i Jezusem, kierowany przez anioła Bożego. Jest to droga, która oznacza bliskość, ochronę, wzięcie troski" – mówił abp Jędraszewski. "Miejmy nadzieję, że podczas procesu synodalnego uda nam się rozwinąć tę zdolność kochania Jezusa i umiłowania Kościoła" – dodał.
Abp Jędraszewski powiedział, że św. Jan Paweł II był zatroskany o prawdę i autentyczną wolność, której "nie ma i nie będzie – jak głosił – jeżeli w danych społecznościach czy państwach nie będzie zagwarantowanej w pełni wolności religijnej".
Koordynatorem synodu w Archidiecezji Krakowskiej jest bp Janusz Mastalski.
W trakcie synodu głos w sprawach ważnych dla Kościoła mogą zabrać duchowni i wierni świeccy. Proboszczowie będą rozmawiać z parafianami m.in. o tym, które wspólnoty są najmniej liczne; które grupy społeczne mogą czuć się zmarginalizowane w Kościele; jak wygląda w archidiecezji tolerancja wobec tych, którzy mają inne poglądy niż oficjalne stanowisko Kościoła; co umożliwia lub utrudnia odważne, szczere i odpowiedzialne wypowiadanie się w Kościele lokalnym i jakie są relacje z mediami.
Duchowi będą też pytać wiernych, jakie relacje ma wspólnota kościelna z członkami innych tradycji chrześcijańskich i wyznań; w jaki sposób sprawowana jest władza lub zarządzanie w Kościele lokalnym; jak funkcjonują Rady Duszpasterskie i co jest mocną stroną, a co należy jak najszybciej zmienić w Kościele Krakowskim?
Dyskusje z parafianami mają się odbyć do 20 listopada. Te same kwestie mają być przedyskutowane do 10 grudnia przez kapłanów w dekanatach, a do końca roku ma powstać dokument zbierający wszystkie głosy.
Etap diecezjalny synodu będzie trwał do początku marca 2022 roku.
Głosy zebrane na poziomie diecezjalnym zostaną przekazane jako dokument do sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Później powstanie syntetyczne opracowanie dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce, które zostanie wysłane do Sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie.
Niezależnie od tego w archidiecezji powstanie również wewnętrzny dokument zbierający wszystkie głosy i dający sugestie do pracy duszpasterskiej w kolejnych latach.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ par/