Wystawy studentów oraz profesjonalistów sztuki projektowania będzie można oglądać w Krakowie w ramach kolejnej edycji Biennale Architektury Wnętrz. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek.
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz to cykliczne wydarzenie organizowane przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod patronatem Rektora ASP. W tym roku impreza odbędzie się po raz siódmy.
"Ta cyfra świadczy o tym, że jest to już tradycja w działaniu naszego wydziału. Poprzednie edycje odróżnia jednak od obecnej to, że tamte były skierowane głównie do środowiska akademickiego i odbywały się w dosyć zamkniętym gronie, a ta służy naszemu wyjściu na zewnątrz, pokazaniu się społeczeństwu, a także związaniu w jakiś sposób i skumulowaniu wokół siebie środowiska absolwentów, profesjonalistów działających na rynku architektury wnętrz" - powiedział podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie dziekan Wydział Architektury Wnętrz prof. Marek Błażucki.
W ramach tegorocznej edycji wydarzenia odbywa się konkurs studencki oraz konkurs dla profesjonalistów, open call na dzieło przestrzenne oraz konferencja naukowa, podczas której głównymi tematami będzie sztuka, design, technologia i wiedza.
"Celem całego wydarzenia jest budowanie świadomości roli architekta wnętrz i kompetencji, jakie powinien posiadać, a także świadomości wartości wykształcenia, jakie uzyskuje absolwent kierunku architektura wnętrz" - zaznaczył prof. Marek Błażucki.
Otwarciu Biennale, które odbędzie się w czwartek o godz. 18 w budynku dawnego hotelu Cracovia, towarzyszyć będzie wernisaż wystawy "Przestrzeń dla sztuki designu" - ekspozycji prac laureatów konkursu dla studentów na projekt wnętrz stałej galerii designu w budynku dawnego hotelu Cracovia.
"Nie bez powodu jako obiekt opracowania konkursu studenckiego wybraliśmy budynek dawnego hotelu Cracovia projektu Witolda Cęckiewicza, który w latach 60. był symbolem nowoczesności ze względu na zastosowane w trakcie budowy technologie i bez wątpienia był jednym z najnowocześniejszych wówczas hoteli tego typu. Poprzez ten temat chcieliśmy zaprosić naszych studentów do innowacyjnego myślenia, stworzenia nowej definicji przestrzeni ekspozycyjnej, przewartościowania i przedefiniowania tego, czym dzisiaj powinna być przestrzeń ekspozycyjna i czy sposób, w jaki jest traktowana w muzeach aktualnie, pozwala docierać do młodych ludzi" - powiedziała dr Patrycja Ochman-Tarka, kuratorka wystawy.
Wystawa będzie więc odzwierciedleniem marzeń o stworzeniu miejsca, które stanie się przestrzenią wyobraźni i pokazem talentu młodych adeptów sztuki. Nazwiska zwycięzców konkursu zostaną ogłoszone podczas wernisażu, prace konkursowe prezentowane będą do 3 listopada 2022 roku.
W piątek Akademia Sztuk Pięknych zaprezentuje prace profesjonalistów projektowania w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Konkurs wyłonił najlepsze pod względem wizualnym, funkcjonalnym, technologicznym i merytorycznym zrealizowane w latach 2019–2022 projekty wnętrz w dwóch kategoriach: wnętrza prywatnego i publicznego. Konkursowi przyświeca idea uświadamiania społeczeństwa, że projektowanie architektury wnętrza jest czymś więcej, niż czysto inżynieryjnym projektem.
"Czujemy wszyscy misję, żeby zerwać ze stereotypowym postrzeganiem roli architekta wnętrz" - zaznaczyła kuratorka dr Małgorzata Zbroińska-Piątek z ASP w Krakowie. "Chcieliśmy poprzez ten konkurs pokazać, że projektowanie architektury wnętrz to nie jest projektowanie tylko tej otoczki zewnętrznej. Od wielu lat na egzaminach zadajemy pytanie, czym różni się projektowanie wnętrz od stylizacji. To jest esencja - bo my nie zatrzymujemy się na tym, co widać, ale angażujemy w skomplikowany, złożony proces. Proces, który polega na analizowaniu kontekstu, potrzeb użytkownika, wymagań, a wszystko jest okraszone naszą wrażliwością na światło, kolor, faktury. Wszystkie te składniki tworzą miksturę mającą na celu stworzenie przestrzeni, w których żyje się dobrze każdemu człowiekowi" - wyjaśniła.
W czwartek i piątek odbędzie się także międzynarodowa konferencja naukowa "Design as knowledge", z polskimi i zagranicznymi prelegentami. Konferencja traktowana jako interdyscyplinarne forum rozmowy o architekturze wnętrz ma stanowić ważne spotkanie ludzi wielu dyscyplin, których łączy sztuka projektowania. Organizatorzy podkreślają, że Biennale podejmuje w ten sposób próbę tworzenia nowych definicji sztuki projektowania w kontekście wiedzy, funkcji i technologii.
Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Narodowe w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuk oraz Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.(PAP)
Autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/