Kultura i sztuka po 1989 roku

28.12.2018

Bartosz Skaldawski dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski. Fot. PAP/A. Warżawa Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski. Fot. PAP/A. Warżawa

Bartosz Skaldawski został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Funkcję tę będzie pełnił od 1 stycznia 2019 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort kultury przypomniał, że Skaldawski, który od stycznia tego roku był pełniącym obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jest "od lat zawodowo związany z ochroną zabytków". "Z wykształcenia jest archeologiem, absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem i współautorem książek i artykułów dotyczących zarządzania i ochrony dziedzictwa. Zawodowo specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem dziedzictwem kulturowym i upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i ich wartościach" - podano w komunikacie.

MKiDN zwróciło uwagę, że droga zawodowa Skaldawskiego "związana jest z Ośrodkiem Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego, Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa". "Bartosz Skaldawski był odpowiedzialny za Dział Dokumentacji i Zarządzania Wiedzą o Zabytkach. Od kilku lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w pionie dokumentacji i zarządzania wiedzą o zabytkach" - czytamy.

Resort poinformował również, że Skaldawski jest współautorem Krajowego Programu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ponadto uczestniczył w pracach nad założeniami oraz treścią Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest nowoczesną instytucją kultury podległą ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, powołaną do ochrony dziedzictwa, gromadzenia i upowszechniania wiedzy o zabytkach, wyznaczania standardów ich ochrony i konserwacji.

Historia instytutu sięga 1962 roku, kiedy to powstał Ośrodek Dokumentacji Zabytków. Po połączeniu go w 2002 r. z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu powstał Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. W 2007 r. dołączono do niego Ośrodek Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. W 2011 r. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków zmienił nazwę na Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Do jego istotnych zadań w zakresie promocji zabytków w naszym kraju należy organizacja obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Instytut koordynuje też procedurę przyznawania tytułu Pomnika Historii. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL