Kultura i sztuka po 1989 roku

29.12.2018

„Betlejem w Krakowie” wśród niedzielnych koncertów świątecznych

Koncert „Betlejem w Krakowie” znajdzie się w niedzielnej propozycji kulturalnej dawnej stolicy Polski. Wydarzenie w Centrum Kongresowym ICE wpisuje się w cykl „Betlejem w Polsce”, z którego dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Kolejne miasta, w jakich odbędą się koncerty "Betlejem" to: Katowice, Warszawa, Bydgoszcz, Szczecin, Poznań, Gdynia, Ostróda, Łódź, Kielce i Lublin. Publiczność usłyszała już "Betlejem w Kaliszu", na sobotę zaplanowano "Betlejem we Wrocławiu".

Publiczność posłucha kolęd i utworów bożonarodzeniowych z różnych stron świata: z Polski, Armenii, ale też z Norwegii, Niemiec, Irlandii, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, etiopskie i stworzone przez kanadyjskich Indian. Utwory rozbrzmią w polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach.

Na scenie wystąpi ponad 30 artystów, m.in. Kamil Bednarek, Bovska, Grażyna Łobaszewska, Dawid Kwiatkowski Antonia Krzysztoń, Mate.O, Kapela Maliszów, Atom String Quartet, Fanfara Moldova i międzynarodowy zespół muzyczny pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego.

Dochód ze sprzedaży biletów oraz płyty "Betlejem w Polsce. Live", zapowiadającej tegoroczną trasę koncertową, zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym. Ubiegłoroczny cykl "Betlejem w Polsce" odbył się pod hasłem "Głodnych nakarmić". Zebrane wówczas 800 tys. zł trafiło na żywność dla ubogich.

Zajmująca się promocją akcji Kinga Polak-Gieroń powiedziała PAP, że w każdym mieście koncert jest organizowany we współpracy z diecezją i w tym roku to diecezja decyduje, na jaką pomoc przeznaczyć pieniądze zebrane dzięki "Betlejem". W Kaliszu np. dochód z koncertu zostanie przeznaczony na budowę Domu Matki Teresy dla osób przewlekle chorych.

Poprzednie dwie edycje trasy "Betlejem w Polsce" obejrzało 126 tys. osób.

Oprócz "Betlejem w Krakowie" w Centrum Kongresowym ICE w niedzielę w mieście odbędzie się jeszcze wiele innych, choć mniejszych, świątecznych koncertów – m.in. w opactwie Cystersów w Mogile i w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Małym Płaszowie. Artyści Piwnicy pod Baranami wystąpią na balkonie zabytkowej kamienicy Lamellich na Małym Rynku. Wieczór kolęd zaplanowano także w Ośrodku Duszpasterskim w podkrakowskich Staniątkach. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL