Od wtorku zainteresowani będą mogli ponownie odwiedzać Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Dzień później instytucja świętować będzie 192. rocznicę uruchomienia – i otworzy nową siedzibę swoich filii.
Biblioteka Raczyńskich jest samorządową instytucją kultury Miasta Poznania i jest najstarszą z istniejących bibliotek publicznych w Polsce.
Biuro prasowe biblioteki przypomniało, że od 4 maja można ponownie korzystać z jej zbiorów. Wypożyczający i czytelnicy muszą pamiętać, że w bibliotece należy zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce, zachowywać dystans oraz przestrzegać wyznaczonych limitów osób. Biblioteka działa z wolnym dostępem do półek, zaś do czytelni w gmachu głównym obowiązują zapisy.
W środę, 5 maja przypada 192. rocznica otwarcia Biblioteki Raczyńskich.
"Nasze urodziny uczcimy w tym roku wyjątkowo – otwarciem Filii Wildeckiej i Filii 53 w nowej lokalizacji. Filia mieści się na pierwszym piętrze galerii handlowej Green Point przy ul. Hetmańskiej 91. Czytelnicy będą mieć w niej do dyspozycji ok. 50 tys. książek, audiobooków, filmów, czasopism. Obie placówki będą czynne od poniedziałku do soboty" – podała biblioteka.
Biblioteka Raczyńskich jest najstarszą z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Ufundował ją hrabia Edward Raczyński, została otwarta 5 maja 1829 roku. Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. Księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza.
Dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi, biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury. Korzystali z niej polscy uczeni, działacze społeczni, młodzież gimnazjalna, prawdopodobnie podczas pobytu w Poznaniu odwiedził ją także sam Adam Mickiewicz.
Dziś Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy placu Wolności, sąsiadujący z nim nowy gmach, filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta, Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego oraz muzea: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny i Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ amac/