Smaki, zapachy i kolory Chanuki publiczność pozna podczas spotkania towarzyszącego wystawie „W Polsce Króla Maciusia” w niedzielę, 16 grudnia, w Muzeum POLIN w Warszawie.
Otwarte warsztaty twórcze, pachnący poczęstunek, opowieść o zwyczajach i tradycjach świątecznych: współczesnych, ale i tych sprzed stu lat, opisanych przez dzieci w „Małym Przeglądzie” założonym przez Janusza Korczaka. Podczas warsztatów odbędzie się Chanukowe bingo, zdobienie witraży, granie i konstruowanie drejdla z wykorzystaniem druku 3D, warsztaty kalejdoskopowe – poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia z POLIN.
W programie znajdą się m.in.: Światła Chanuki – spektakl muzyczny w wykonaniu Kolor-Kolektyw z duetem Basia Derlak i Sebastian – czyli chanukowe opowieści i wspólny śpiew. Dźwiękom i słowom towarzyszyć będą wizualizacje, które powstaną na poprzedzających wydarzenie warsztatach z udziałem dzieci i ich opiekunów. Ponadto odbędzie się spotkanie „Jak ciężko być królem” – z Iwoną Chmielewską, autorką ilustracji do książki dla dzieci i dorosłych, towarzyszącej wystawie „W Polsce króla Maciusia”. W spotkaniu, które poprowadzi Jarosław Borowiec z wydawnictwa Wolno, które wydało książkę, udział wezmą również kuratorki wystawy Anna Czerwińska i Tamara Sztyma.
Ważnym punktem programu jest zwiedzanie wystawy czasowej „W Polsce króla Maciusia”, która osnuta jest wokół książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, powstałej pod wpływem ówczesnych wielkich wydarzeń politycznych – końca wojny, odrodzenia i odbudowy kraju.
„Korczak pisał +Króla Maciusia Pierwszego+ pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem. Podobnie jak on w momencie odzyskania niepodległości, my, w setną rocznicę tego wydarzenia, zaprosiliśmy +dużych i małych dorosłych+ do refleksji nad tym, czym jest wolność, odpowiedzialność, demokratyczne państwo” – powiedziała PAP Tamara Sztyma, która wraz z Anną Czerwińską jest kuratorką wystawy.
„Korczak uważał, że bardzo ważne jest, aby z dziećmi na takie tematy związane ze społeczeństwem, polityką rozmawiać, gdyż wierzył, że jeśli dzieci będziemy uświadamiać w tej materii, to one wyrosną na dobrych odpowiedzialnych obywateli. Można powiedzieć, że Korczak antycypował to, co dzisiaj nazywamy edukacją obywatelską” – mówiła Sztyma.
„Warto dodać, że Korczak stosował tę edukację obywatelską w praktyce. Jego wspólnoty dziecięce w Domu Sierot były skonstruowane na wzór wspólnot demokratycznych. Korczak uczył nie tylko przekazując wiedzę, rozmawiając z swymi podopiecznymi, ale starał się, aby dzieci doświadczyły, czym jest wspólnota demokratyczna. Aby później mogły zrozumieć mechanizmy i struktury demokratycznego państwa” – zaznaczyła Anna Czerwińska.
O plastyczną wizję wystawy zadbała Iwona Chmielewska, wybitna ilustratorka, autorka wielu książek artystycznych, w których obraz i słowo uzupełniają się i tworzą wspólny symboliczny przekaz. W POLIN stworzyła fantastyczny, odrealniony świat powieści „Król Maciuś Pierwszy”.
„Ilustracje, obrazy na wystawie są jednym wielkim pytaniem o przestrzeń, która istnieje pomiędzy +Niech żyje Maciuś!+ a +Precz z Maciusiem!+. Są kwestiami do przemyślenia: dlaczego tak trudno być wolnym, tak trudno być odpowiedzialnym człowiekiem. A trudno być wolnym, ponieważ korona, choć jest atrybutem oczywistym, może też zaślepiać, może być uciążliwym przedmiotem, który jest za duży, za ciężki, który może skaleczyć. I tak to widzimy na wystawie” – powiedziała PAP Iwona Chmielewska.
Ekspozycja została tak zaaranżowana, że wchodzący na wystawę mogą obejrzeć najpierw dostosowaną do potrzeb dzieci niewielką ekspozycję historyczną, która z pomocą ciekawej ikonografii, oryginalnych obiektów i filmu animowanego opowiada o tym, co wydarzyło się sto lat temu.
Ze świata historii zwiedzający wkraczają w świat fantazji; dosłownie „przechodzą” przez książkę „Król Maciuś Pierwszy” i poznają jej małego bohatera i jego wielkie problemy. Następnie na gości muzeum czeka przestrzeń gier i zabaw. „Na wystawie można się ruszać, bawić, dotykać wielu elementów, a nawet na nie wspinać. Ekspozycja zachęca do stawiania pytań, wspólnej rozmowy z rówieśnikiem lub opiekunem” – mówi Czerwińska.
Spotkanie Chanukowe odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w niedzielę 16 grudnia w godz. 10-20.
Wystawa „W Polsce króla Maciusia 100-lecie odzyskania niepodległości" trwać będzie do 1 lipca 2019. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
krap/