Religia

02.04.2019

Częstochowa czci pamięć Jana Pawła II

Mieszkańcy Częstochowy i gospodarze sanktuarium na Jasnej Górze ojcowie paulini wspominają we wtorek czternastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Papież Polak w czasie swojego pontyfikatu odwiedził miasto sześć razy.

W imieniu władz samorządowych kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego – w asyście straży miejskiej – złożył we wtorek wiceprezydent miasta Ryszard Stefaniak. Wiązanki złożyła też młodzież z placówek oświatowych noszących imię Jana Pawła II: Miejskiego Przedszkola nr 15, Szkoły Podstawowej nr 37 i Zespołu Szkół Technicznych, w którego skład wchodzi Technikum nr 12 im. Jana Pawła II.

Karol Wojtyła w czasie swojego 26-letniego pontyfikatu odwiedził Częstochowę sześć razy. W sierpniu 1991 r. przewodniczył VI Światowym Dniom Młodzieży. Wskazał wówczas Częstochowę jako miejsce szczególnie ważne dla świata chrześcijańskiego. Podczas tamtej wizyty odebrał także honorowe obywatelstwo Częstochowy, pierwszego miasta, od którego przyjął taki tytuł.

We wtorek wieczorem na Jasnej Górze rozpocznie się nowy cykl "Wieczory Maryjne – katechezy z Janem Pawłem II". Paulini chcą w ten sposób przypomnieć o przypadającej w tym roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę. Rozważania nad tym, co dokonało się przed 40 laty poprowadzi mariolog dr Wincenty Łaszewski. Zaplanowano w sumie siedem comiesięcznych spotkań, z przerwą wakacyjną.

"Wspominanie dat i celebrowanie wydarzeń związanych z Janem Pawłem II ma dziś służyć przede wszystkim odkrywaniu na nowo i utrwalaniu jego nauczania, które nic nie traci ze swej aktualności. Jasna Góra ma za co szczególnie dziękować. To był niezwykły pontyfikat dla wszystkich Polaków, a dla sanktuarium to było coś nadzwyczajnego" – powiedział we wtorek cytowany przez biuro prasowe klasztoru przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Przeor dodał, że Jan Paweł II nazywamy jest papieżem jasnogórskim. "On był papieżem tak bardzo związanym z Jasną Górą, papieżem, który tutaj wielokrotnie dokonywał aktów oddania Maryi, uczynił to zwłaszcza podczas pierwszej pielgrzymki. Ale co jest szczególnie ważne, on w kontekście tajemnicy zawierzenia Maryi sam siebie nazwał człowiekiem zawierzenia i dodał, że nauczył się nim być tutaj, czyli na Jasnej Górze" – zauważył o. przeor.

Katechezy z Janem Pawłem II organizuje Jasnogórski Instytut Maryjny. "2 kwietnia na Jasnej Górze rozpoczynamy dziękczynienie Bogu z Maryją za pierwszą niezwykłą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę. Począwszy od 2 kwietnia, dnia przejścia do nieba Ojca Świętego, chcemy powracać i rozważać to, co się dokonało przed 40 laty, co ma olbrzymie znaczenie i sens dla naszego dzisiaj" – podkreślił dyrektor instytutu o. Mariusz Tabulski.

Wydarzeniem, które wpisze się w obchody kolejnej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, będzie modlitwa dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II, zanoszona podczas Apelu Jasnogórskiego, a następnie pod jego pomnikiem na Wałach o godz. 21.37 – w godzinie śmierci papieża Jana Pawła II. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL