Nocne czuwania, pielgrzymki, konferencje oraz emisja specjalnego znaczka pocztowego z wizerunkiem świętego - to wydarzenia związane z jubileuszem 100-lecia otrzymania stygmatów i 50-lecia śmierci św. ojca Pio.
Konferencja prasowa, zapowiadająca wydarzenia związane z obchodzonym pod hasłem "Do Nieba z Ojcem Pio" jubileuszem 100-lecia otrzymania stygmatów przez o. Pio i 50-leciem jego śmierci, odbyła się w środę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio kapucyn br. Roman Rusek zaznaczył, że centralne obchody trwającego od początku roku jubileuszu odbędą się w sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O północy kard. Stanisław Dziwisz odprawi tam mszę św., a po niej odbędzie się czuwanie przy relikwiach świętego.
"Te relikwie to rękawica prawej dłoni, która zakrywała stygmat, oraz zakrwawiona chusta, która zakrywała ranę na boku ojca Pio" - wyjaśnił br. Rusek. Dodał, że gościem specjalnym wydarzenia będzie br. Antonio Belpiede, redaktor naczelny czasopisma "Vox Padre Pio" i kapucyn z Prowincji Foggia, do której należał stygmatyk.
Br. Rusek poinformował również, że od 20 do 22 września, dokładnie w 100. rocznicę otrzymania stygmatów przez o. Pio, na Jasnej Górze odbędzie się jubileuszowy Kongres Grup Modlitewnych Ojca Pio, a w nocy z 22 na 23 września czuwanie z Maryją i ojcem Pio pod hasłem "Czyśćmy czyściec". Kapucyn poinformował, że podobne czuwania członkowie Grup Modlitwy Ojca Pio zorganizują w swoich parafiach w całej Polsce.
Jak wyjaśnił br. Rusek, Grupy Modlitwy Ojca Pio powstały w 1949 r. w San Giovanni Rotondo. "Ojciec Pio, kiedy otwierał Dom Ulgi w Cierpieniu, powiedział, że te grupy mają być szkołami wiary i ogniskami miłości miłosiernej. To zdanie stało się jakby testamentem Grup Modlitwy, które mają się modlić o pokój i pojednanie, a z drugiej strony pomagać ubogim i cierpiącym" - podkreślił br. Rusek. Obecnie jest ich około 6 tys. na całym świecie, z czego w Polsce 367.
Ponadto - jak zaznaczył kapucyn - odbędzie się II Kongres Ojca Pio w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej. "Będziemy się chcieli tam skupić na aspekcie męczeństwa duchowieństwa i Kościoła w czasie wojny, a także na pomocy, jaką ofiarom wojny udzielał ojciec Pio" - wyjaśnił br. Rusek.
Dodał, że 18 i 19 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju członkowie Grup Modlitwy Ojca Pio będą się modlili wspólnie z wiernymi z Węgier i Czech podczas czuwania pod hasłem "Z Maryją i Ojcem Pio dziękujemy za spuściznę wiary Czechów, Polaków i Węgrów".
Natomiast w październiku odbędzie się Narodowa Pielgrzymka Grup Modlitwy Ojca Pio. 10 października pielgrzymi z Polski udadzą się na audiencję u papieża Franciszka przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie. Kolejne dni spędzą w San Giovani Rotondo, gdzie 12 i 13 października zorganizowane zostaną "polskie dni" - będą msze św., nabożeństwa, spotkania i konferencje poświęcone ojcu Pio.
Zdaniem br. Ruska, ojciec Pio jest niezwykłym człowiekiem, przez którego Bóg "nawraca do siebie ludzi". "Ojciec Pio raz na jakiś czas jest przez Boga posyłany z nieba na ziemię, by ludziom przypominał o Bogu. I czyni to w sposób niezwykły - dowodem na to są tysiące uzdrowień z chorób fizycznych" - zaznaczył kapucyn.
Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek poinformował, że 16 czerwca Poczta wprowadzi do obiegu specjalny znaczek ze św. ojcem Pio. Podczas mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach będzie niesiony w darach ołtarza.
"Kiedy w roku 1918 Polska odzyskała niepodległość, św. ojciec Pio otrzymał stygmaty. Dlatego na znaczku, obok wizerunku ojca Pio, umieszczona zostanie dłoń z widocznym stygmatem" - poinformował Włodek.
Dodał, że z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Poczta Polska wyemituje w październiku znaczek z podobizną św. Jana Pawła II. W planach jest także cykl "Patroni Polski" - znaczki z tej serii będą zawierały m.in. wizerunki św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli.
Urodzony w 1887 roku w Pietrelcinie w Kampanii ojciec Pio to jeden z najbardziej czczonych świętych, przede wszystkim we Włoszech. W wieku 20 lat złożył śluby w zakonie kapucynów. Trafił następnie do klasztoru w San Giovanni Rotondo, gdzie pozostał do końca życia. Zasłynął ze stygmatów - otwartych ran, które miał na dłoniach. Wierni przekazywali też sobie informacje o licznych zjawiskach nadprzyrodzonych z jego udziałem oraz przypadkach cudownych uzdrowień, co jeszcze bardziej rozszerzyło jego kult już za życia.
Po drugiej wojnie światowej w San Giovanni Rotondo założył szpital pod nazwą Dom Ulgi w Cierpieniu. Przez wiele lat jego życiu i działalności towarzyszyły kontrowersje i polemiki, a także zarzuty, że jego rzekome stygmaty były faktycznie rezultatem samookaleczania.
Przeciwko ojcu Pio prowadzono wiele dochodzeń kościelnych. W latach 1924-31 Watykan występował kilka razy przeciwko zakonnikowi, oświadczając na przykład, że rzekome nadprzyrodzone wydarzenia z jego życia nie mają źródła w Bogu. Zabroniono mu na jakiś czas publicznego wykonywania posługi kapłańskiej, słuchania spowiedzi i odprawiania mszy świętej. Potem zakazy te cofnięto.
Zmarł 23 września 1968 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym 2 maja 1999 r., a kanonizował 16 czerwca 2002 r. (PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/