Z inicjatywy Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk 20 maja odbędzie się trzecia debata w ramach cyklu „Pro Tempora. Dialog nauk”. Tym razem na temat „Moralność i prawo - u źródeł cywilizacji europejskiej”.
W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowano, że gościem debaty 20 maja będzie dr Antoni Libera, pisarz i reżyser, prof. Piotr Nowak, profesor filozofii z Uniwersytetu w Białymstoku oraz o. dr Janusz Pyda OP.
Celem projektu, organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie oraz Komitet Nauk Teologicznych PAN jest dialog przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych.
W ocenie przewodniczącego Komitetu Nauk Teologicznych PAN ks. prof. Pawliny - "Od nauki wypada oczekiwać, że wskaże najlepszy kierunek rozwoju świata. Nie byłoby dobrze, gdyby o naszym rozwoju decydowały wyłącznie polityka, ekonomia i publicystyka. Trzeba nam głębszego spojrzenia".
"Każda z dyscyplin naukowych opisuje rzeczywistość wycinkowo, dlatego potrzeba ich wspólnego dialogu, w tym również teologii" - dodał ks. prof. Pawlina.
Dr Antoni Libera jest pisarzem, tłumaczem i reżyserem. Przetłumaczył wszystkie tragedie Sofoklesa, "Makbeta" Szekspira i "Salome" Wilde’a oraz kanon poezji Holderlina i Kawafisa. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta, przełożył m.in. wszystkie jego dramaty, a także liczne dzieła prozą, eseje i wiersze, które zebrał w wydanej niedawno dwutomowej edycji PIW pt. "Utwory wybrane".
W 1998 wydał powieść "Madame", która otrzymała główną nagrodę w konkursie wydawnictwa "Znak", w 1999 roku nominację do Nagrody Literackiej Nike, a także została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. W 2002 znalazła się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award. W 2009 wydał prozę autobiograficzną "Godot i jego cień".
Przez prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2016 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował go Doroczną Nagrodą MKiDN w kategorii teatr. W 2018 odebrał z rąk premiera Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Prof. dr hab. Piotr Nowak jest profesorem filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku oraz autorem m.in. "Esej przy filozofii Alexandre’a Kojeve’a", "Umieram, więc jestem, Puszka z Pandorą, Przemoc i słowa". Zajmuje się filozoficznymi konsekwencjami upływu czasu, napięciami międzypokoleniowymi, filozofią starożytną, filozofią polityczną, filozofią literatury, filozofią religii. Przekładał m.in. pisma Audena, Straussa, Blooma, Rozanowa, Taubesa.
Debata "Moralność i prawo - u źródeł cywilizacji europejskiej" odbędzie się 20 maja o godz. 19.00.
Choć adresowana jest przede wszystkim do środowiska akademickiego, będzie dostępna dla każdego. Można ją śledzić na platformie streamingowej pod adresem: https://protempore.mkw.pl/
Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk został powołany do istnienia w 2003 roku. W jego skład wchodzi 30 teologów reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce. Celem gremium jest ocena i inicjowanie badań naukowych dotyczących zarówno wiary religijnej, jako ważnego zjawiska w świecie, jak i badań dotyczących przekonań religijnych oraz ich uzasadnień, zaliczanych w tradycji europejskiej do dyscypliny zwanej teologią. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ dki/