Diecezja Kaliska po 25 latach istnienia ustanowiła swój herb. Łączy w sobie symbole religijne, atrybuty ikonograficzne patrona diecezji - Świętego Józefa oraz fakty dotyczące powołania diecezji.
Jak powiedział PAP wicekanclerz kurii ks. Marcin Papuziński, inicjatywa o ustanowieniu herbu wyszła od biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Opracowaniem herbu zajęli się znawcy heraldyki prof. Piotr Gołdyn oraz ks. dr Paweł Dudziński; prace trwały pół roku.
Herb ma kształt tarczy gotyckiej średniowiecznej dzielonej w słup. W prawym polu, w biało-czerwonej szachownicy znajdują się klucze symbolizujące władzę w Kościele, którą Chrystus przekazał św. Piotrowi. W lewym polu, na błękitnym tle symbolizującym Matkę Bożą jest biała lilia, która odnosi się do patrona diecezji Świętego Józefa. Tarczę herbową uzupełnia złota infuła z opadającymi z tyłu dwiema wstęgami, oraz krzyż procesyjny skrzyżowany z pastorałem.
Wicekanclerz powiedział PAP, że herb będzie używany na dokumentach kościelnych oraz na pieczęciach jako znak rozpoznawalny diecezji kaliskiej na forum ogólnopolskim. "Herb pojawi się też na rzeczach i przedmiotach związanych z liturgią oraz na budynkach kościelnych" - dodał ks. Papuziński.
Diecezja Kaliska została utworzona na mocy bulli Jana Pawła II 25 marca 1992 r. jako jedna z 13 nowych diecezji. W jej skład weszły części trzech dotychczasowych archidiecezji: gnieźnieńskiej, poznańskiej, wrocławskiej a także części trzech diecezji: częstochowskiej, opolskiej oraz włocławskiej. Stolicą nowej diecezji został Kalisz a patronem Św. Józef.
W dieczji mieszka ok. 758,5 tys. katolików; ma 282 parafii. (PAP)
bak/ bos/