Do Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie trafiły w czwartek osobiste przedmioty należące do Wisławy Szymborskiej (1923–2012). W tym roku mija 25. rocznica otrzymania przez polską poetkę literackiego Nobla.
Krakowska Fundacja Wisławy Szymborskiej ofiarowała okulary służące noblistce do maskowania się przed wielbicielami, długopis z czarnym atramentem, którym poetka nanosiła poprawki na maszynopisie oraz kartkę z autografem, jaką wysyłała w podziękowaniu za gratulacje.
Jak przypomniała podczas ceremonii dyrektor Muzeum Nagrody Nobla Erika Lanner "zawsze prosimy laureatów o przekazanie przedmiotów mogących o nich opowiedzieć, czasami otrzymujemy je dopiero po ich śmierci".
W przypadku Wisławy Szymborskiej tradycja ta została spełniona dzięki Instytutowi Polskiemu w Sztokholmie, który skontaktował się z krakowską Fundacją Wisławy Szymborskiej. "Przekazane przedmioty są częścią polskiej kultury oraz dziedzictwa" - podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Ruszkiewicz, nawiązując do obchodzonego przez Polaków w czwartek Narodowego Święta Niepodległości.
Należące do Szymborskiej przedmioty wzbogacą zbiory Muzeum Nagrody Nobla, wśród których są m.in. rękopis Alberta Einsteina czy szal, jaki miała na sobie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Malala Yousafzai podczas przemówienia na forum ONZ.
W 2019 roku laureatka literackiego Nobla za 2018 roku Olga Tokarczuk przekazała sztokholmskiej placówce swój kalendarz z prywatnymi notatkami: listami zakupów czy zaznaczonymi terminami spotkań autorskich.
W Muzeum Nagrody Nobla pamiątki po Wisławie Szymborskiej zostaną zaprezentowane publiczności 19 listopada podczas wieczoru poświęconego noblistce. Spotkanie uświetni polska kompozytorka i pianistka Hania Rani.
Akademia Szwedzka w 1996 roku nagrodziła Wisławę Szymborską literackim Noblem "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ tebe/