Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ponownie powołał dr. hab. Janusza Trupindę na stanowisko dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku - poinformowano w poniedziałek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak wyjaśniono na stronie resortu kultury, siedmioletnia kadencja Janusza Trupindy rozpocznie się 1 stycznia 2023 r.
"W latach 2000-11 dr hab. Janusz Trupinda był kierownikiem Działu Historii oraz wicedyrektorem ds. naukowo-konserwatorskich w Muzeum Zamkowym w Malborku. Następnie do 2017 r. kierował Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, a od 1 stycznia 2018 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku" - czytamy w informacji.
Przypomniano, że Trupinda był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018-21), a także Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku (2017-21). "W 2021 r. został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Komisji kwalifikacyjnej do spraw opiniowania wniosków o stwierdzenie posiadania dorobku zawodowego wymaganego na stanowisku kustosza dyplomowanego i kustosza" - napisano.
Obecnie jest członkiem rad muzeów przy Muzeum Historycznym w Ełku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.
Na stronie MKiDN przypomniano, że "dr hab. Janusz Trupinda jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, popularno-naukowych, artykułów, recenzji i polemik, głównie z zakresu historii Zakonu Krzyżackiego, relacji polsko-krzyżackich, historii i architektury zamków krzyżackich". Jest także organizatorem międzynarodowych konferencji naukowych, m.in.: "Kancelarie krzyżackie. Stan badań i perspektywy badawcze" (Malbork 2001), "Kancelaria wielkich mistrzów i polska kancelaria królewska w XV w." (Malbork 2004), "Dziedzictwo kulturowe zakonu krzyżackiego w Europie" (Malbork 2008), "Grunwald, Tannenberg, Zalgiris" (Malbork-Kraków 2010), a także wystaw, wśród których ostatnie to "Sapientia aedificavit sibi domum. Mądrość zbudowała sobie dom. Państwo krzyżackie w Prusach" (Malbork 2019) oraz "Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum" (Malbork 2022).(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/