Dwa budynki lotniska sportowego w bielskiej dzielnicy Aleksandrowice wpisał na listę zabytków Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Jego rzecznik Mirosław Rymer powiedział PAP, że obiekty pochodzą z lat 30. XX w. Zostały wzniesione w stylu modernistycznym.
Urząd konserwatorski w uzasadnieniu decyzji podał, że dwa budynki stanowią kompleks zabudowań. Pierwszy, zwany dworcem lotniczym, posiada wieżę kontrolną. Drugi mieścił hotel i laboratorium aerodynamiczne. Całość, obejmująca także hangar, została zaprojektowana przez architekta — Karola Schayera, uważanego za jednego z głównych przedstawicieli międzywojennego modernizmu polskiego.
„W kompozycji bryły lotniska Schayer płynnie połączył ekspresyjne formy z wertykalnymi prostopadłościanami. Całość kompozycji ma dynamiczny charakter, zgodny z kontekstem nowoczesnych aerodynamicznych samolotów startujących z sąsiedniego pasa startowego” – podał w uzasadnieniu decyzji wojewódzki konserwator zabytków Łukasz Konarzewski.
Podkreślił on, że zarówno bryły budynków - pozostające zasadniczo nieprzekształcone, jaki i częściowo zachowany wystrój elewacji, świadczą o walorach zabytkowych. „Dokonane zmiany, jak zabudowanie pierwotnych tarasów oraz częściowe obłożenie elewacji obiektów sidingiem, nie degradują w znaczącym stopniu wartości zabytkowych” – głosi uzasadnienie.
Lotnisko w Aleksandrowicach wybudowano w latach 30. XX w. W lutym 1934 r. został zatwierdzony przez departament aeronautyki Ministerstwa Spraw Wojskowych jego projekt. Uroczyste otwarcie lotniska i pierwszej szkoły lotniczej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej dokonano 31 maja 1936 r. W wydarzeniu brał udział wojewoda śląski Michał Grażyński oraz gen. dyw. Leon Berbecki.
1 września 1939 r. klucz samolotów PZL P.11c ze 122 eskadry myśliwskiej, która stacjonowała w Aleksandrowicach, zestrzelił trzy samoloty niemieckie. Podczas wojny lotnisko było wykorzystywane przez Niemców do szkolenia szybowcowego.
Po wojnie startowały z niego do badań w locie szybowce skonstruowane i wykonane przez ówczesny Szybowcowy Zakład Doświadczalny. Obecnie jest to cywilne lotnisko sportowe Aeroklubu Bielsko—Bialskiego. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/