Religia

05.07.2018

Dwoje nastolatków i charyzmatyczny polityk kandydatami na ołtarze

Papież Franciszek zatwierdził w czwartek dekrety o heroiczności cnót trzech młodych osób, w tym dwojga nastolatków, przybliżając ich beatyfikację. Decyzję podjął przed synodem na temat młodzieży. Kandydatem na ołtarze jest też charyzmatyczny włoski polityk.

Watykan poinformował, że w czasie spotkania z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Amato papież wyraził zgodę na ogłoszenie dekretów o heroiczności cnót pochodzącego z Sycylii seminarzysty Pietro Di Vitale (1916-1940) i Hiszpanki Alexii Gonzales-Barros (1971-1985). Oboje, prowadzący żarliwe życie religijne, zmarli po ciężkiej chorobie.

Na białaczkę zmarł trzeci przyszły błogosławiony, Włoch Carlo Acutis (1991-2006), nazywany geniuszem komputerowym, który w przyszłości może być patronem świata cyfrowego. Jego komputerowej pasji towarzyszyła żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Pracował jako wolontariusz w stołówkach dla ubogich. Był zafascynowany postacią świętego Jana Pawła II, o którym opowiadała mu jego urodzona w Polsce babcia. Na dwa miesiące przed śmiercią, kiedy nie wiedział jeszcze o swojej chorobie, Carlo nagrał wideo, w którym poprosił, by pochowano go w Asyżu. Jego pragnienie zostało spełnione.

Również w czwartek papież uznał heroiczność cnót Giorgio La Piry (1904-1977), charyzmatycznego polityka włoskiej chadecji, antyfaszysty. Watykan przypomniał, że La Pira otwarcie sprzeciwił się hitlerowskiej inwazji na Polskę. W latach polityk 1961-1965 był burmistrzem Florencji.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL