W ubiegły czwartek zakupiliśmy rysunek autorstwa Rafaela, przedstawiający wojownika. To pierwsze dzieło Rafaela w polskich zbiorach po utracie „Młodzieńca” -powiedział PAP dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski. Zamkowe zbiory wzbogaciły także dwa obrazy Agostino Tassiego.
"W ubiegły czwartek zakupiliśmy rysunek autorstwa Rafaela, przedstawiający wojownika. Grono badaczy ponad wszelką wątpliwość potwierdziło jego autentyczność. To pierwsze dzieło Rafaela w polskich zbiorach po utracie +Młodzieńca+" - powiedział we wtorek PAP dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, przypominając, że "Portret młodzieńca" Rafaela Santi zaginął podczas niemieckiej okupacji i do dziś nie został odnaleziony.
"Zakupiliśmy także dwa obrazy Agostino Tassiego (1578-1644) ukazujące mroczną, nieco romantyczną rzeczywistość. Wyprzedziły one o sto lat słynną serię grafik Piranesiego +Carceri+ (więzienia). W alegoryczny sposób ukazują one zagrożenia ludzkiego życia i walki człowieka o przetrwanie. To +Wyjście Eneasza z Troi+ i +Arsenał wenecki+, na którym widzimy ruiny, kadłuby okrętów i tłum ludzi" - wyjaśnił.
Agostino Tassi (właściwie Agostino Buonamici) był późnomanierystycznym malarzem włoskim, znanym przede wszystkim z niewielkich pejzaży.
Dyrektor zapowiedział najważniejsze wystawy, jakie odbędą się na zamku w 2024 r.
"Najważniejsza dla nas wystawa dzieł Rafaela rozpocznie się 7 października. Pokażemy sześć prac mistrza, kilka rysunków i ponad dwadzieścia dzieł jego uczniów i kręgu jego współpracowników. Ta wystawa będzie wspaniałym ukoronowaniem jubileuszu 50 lat odbudowanego Zamku Królewskiego.
"Istotna będzie także wystawa prac Władysława Hasiora. To pewna +klamra+ spinająca przeszłość i teraźniejszość Zamku. Dokładnie 50 lat temu wystawa tego twórcy była pierwszą wystawą sztuki w odbudowanym Zamku Królewskim. Jeszcze trwały prace wykończeniowe, mury zamku były jeszcze nieotynkowane, a tłumy ludzi oglądało wówczas prace Hasiora. Po pół wieku, w tym samym miejscu chcemy przypomnieć jego dorobek w dużej, monograficznej wystawie" - wskazał.
W 2024 r. Zamek Królewski zorganizuje także wystawę sztuki włoskiej (36 dzieł) pochodzącej ze zasobów Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko.
Bohdan Chanenko (1849-1917), petersburski prawnik i sędzia kolekcjonował dzieła sztuki. Wraz z żoną stworzył przyszłą kolekcję, kupując dzieła mistrzów włoskich i niderlandzkich, m.in. Petera Breughla Młodszego. Chanenko w końcu lat 80. XIX w. zrezygnował z pracy sędziego. Nabyli ponad 100 obrazów i rzeźb w Wiedniu, Paryżu, Berlinie, Rzymie i Florencji. Po rewolucji bolszewickiej zbiory upaństwowiono. Część dzieł zaginęła. Wśród najcenniejszych, utraconych dzieł sztuki były ikony bizantyjskie, gobelin "Pokłon Trzech Królów" i obraz Łukasza Cranacha Starszego "Adam i Ewa". W niepodległej Ukrainie w Kijowie powstało Narodowe Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/