Chicago History Museum otworzyło w sobotę ekspozycję o losach społeczności polsko-amerykańskiej w tym mieście od połowy XIX wieku. „Back Home: Polish Chicago” gromadzi artefakty, dokumenty i przedmioty oraz ponad 100 reprodukowanych fotografii. To wspólny projekt m.in. z Muzeum Historii Polski w Warszawie.
"Mamy nadzieję, że odwiedzający zobaczą polską historię Chicago jako dynamiczną, wciąż się rozwijającą i z nimi współbrzmiącą” – mówił główny kurator wystawy Peter Alter.
Wyjaśnił, że Muzeum Historii Chicago stara się łączyć ze wszystkimi społecznościami miasta. "Wypożyczając artefakty od rodzin, organizacji i osób prywatnych na wystawę, współpracowaliśmy bardzo blisko z pożyczkodawcami, aby upewnić się, że ich historie i historie ich przodków są dokładnie i z szacunkiem reprezentowane" – podkreślił Alter.
„To pierwsza tak wielka wystawa pokazująca ponad 150-letnie dzieje Polonii, w tak ważnym muzeum. Mieści się w samym centrum Chicago z czego jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi” – podkreśliła Ptaszyńska-Kulujian.
Organizatorzy ekspozycji wyliczają, że zawiera ona ponad 90 artefaktów i dokumentów, a także ponad 100 reprodukowanych fotografii ilustrujących historię tętniącej życiem polskiej społeczności w Chicago od połowy XIX wieku do dzisiejszego dnia. Prezentuje osobiste narracje, muzykę, zaangażowanie społeczności, jak też instalacje artystyczne pięciu lokalnych polskich artystów.
Ekspozycja udostępnia m.in. bogatą kolekcję zdjęć, w tym archiwalnych, plakaty, kostiumy teatralne, stroje góralskie, świadectwa naturalizacji w USA, poczynając od XIX wieku, suknię ślubną i inne przedmioty. Towarzyszą temu opisy i historie opowiadane przez ludzi. Są ściany poświęcone polskim politykom reprezentującym Chicago w Kongresie USA jak Dan Rostenkowski i Roman Pucinski, a także kościołom czy ruchowi robotniczemu.
Jedna z wolontariuszek wspomagających zespół muzealny dr Małgorzata Ptaszyńska-Kulujian powiedziała PAP, że docierał on do ludzi opowiadających im ciekawe historie swojego życia, wypożyczających fotografie i inne przedmioty. Muzeum kontaktowało się także organizacjami i instytucjami. Wymieniła m.in. polskie parafie, Kongres Polonii Amerykańskiej, Związek Klubów Polskich, Teatr Rzepicha, Dwell Studio i harcerzy.
„To pierwsza tak wielka wystawa pokazująca ponad 150-letnie dzieje Polonii, w tak ważnym muzeum. Mieści się w samym centrum Chicago z czego jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi” – podkreśliła Ptaszyńska-Kulujian.
Muzeum korzystało z ekspertyzy takich osób jak specjalizujący się w dziejach Chicago historyk polskiego pochodzenia Dominic Pacyga, Joanna Wojdon czy Rebekah Coffman.
To wspólny projekt z warszawskim Muzeum Historii Polski, polonijnym Muzeum Polskim w Ameryce oraz programem studiów polskich Loyola University w Chicago. Ekspozycja, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie dostępna dla zwiedzających do 1 czerwca 20 czerwca 2024 roku. W przyszłym roku trafi do Warszawy.
„Poprzez pryzmat chicagowskiej Polonii, Muzeum Historii Chicago zaprasza gości do zapoznania się z podróżami imigrantów do naszego miasta. Wskazuje na sposoby formowania się jako społeczność w okolicznych dzielnicach oraz dwoistość i poczucie głębokiego związku z dwoma miejscami jednocześnie” – portretuje swoją inicjatywę Chicago History Museum.
Jak dodaje, jest to wspólny projekt z warszawskim Muzeum Historii Polski, polonijnym Muzeum Polskim w Ameryce oraz programem studiów polskich Loyola University w Chicago.
Ekspozycja, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie dostępna dla zwiedzających do 1 czerwca 20 czerwca 2024 roku. W przyszłym roku trafi do Warszawy. (PAP)
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski
ad/ aszw/