W drugi i trzeci weekend września odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD). Tegoroczna edycja – obchodzona pod hasłem „Smaki Dziedzictwa” – skoncentruje się na kulinariach. Wydarzenia związane z EDD odbywać się będą w całej Polsce.
Wydarzenia w ramach tegorocznej edycji wydarzenia przybliżą rodzinne tradycje, zapomniane przepisy, lokalne obyczaje, a także zabytki związanych z przetwórstwem i produkcją żywności. Tegoroczne EDD zachęcają również do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych czy przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego.
Jak przypomniano na stronie EDD, czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. "Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą" - napisano na stronie EDD.
"Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury" – podkreślono.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która ma na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 r.
EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, a także podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywają się EDD, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne wydarzenia towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
Koordynatorem ogólnopolskim Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ aszw/