Kultura i sztuka po 1989 roku

24.06.2018

Festiwal Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach

Litewskie zespoły muzyczne z Puńska, Sejn i Suwałk (Podlaskie) zaprezentowały w niedzielę swoją twórczość na Festiwalu Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach nad jeziorem Gaładuś. To największa impreza mniejszości litewskiej w regionie.

Nad tym graniczącym z Litwą jeziorem, wystąpi w niedzielę dziewiętnaście zespołów litewskich. Do późnego wieczora zaprezentują się grupy wokalne, chóry, zespoły etnograficzne, folklorystyczne i taneczne z litewskich domów kultury i szkół z litewskim językiem nauczania.

"Gromadzimy się, by obejrzeć występy naszych artystów i by spotkać się z przyjaciółmi z wielu zakątków świata. To jest także podsumowanie tego wszystkiego, co mamy najlepsze w naszej kulturze" - powiedział PAP Algirdas Vaicekauskas, przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

Jest to najpopularniejszy litewski festiwal na Suwalszczyźnie. Co roku bierze w nim udział blisko tysiąc osób. Litwini przyjeżdżają tutaj specjalnie z całego świata, odwiedzają swoich znajomych i rodziny na Sejneńszczyźnie. "To już tradycja od lat, że tu się spotykamy" - dodał Vaicekauskas.

Stowarzyszenie organizuje festiwal od 1956 roku. Od kilkunastu lat towarzyszy mu piknik. Wzgórze nad Gaładusią w Burbiszkach to jedno z najbardziej malowniczych miejsc pogranicza polsko-litewskiego. Podczas festiwalu scena ustawiona jest tyłem do jeziora Gaładuś. Naprzeciw niej na stromym wzgórzu - jak w amfiteatrze - siedzą widzowie.

Festiwal Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach jest formą popularyzacji kultury litewskiej w regionie. Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Najwięcej Litwinów mieszka w gminie Puńsk, ok. 80 procent całej społeczności. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL