Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO po kilku dniach pracy w Warszawie zaczęło w środę obrady w Krakowie. Ich efektem ma być „Deklaracja krakowska”, która zostanie przedstawiona 3 lipca.
World Heritage Young Professionals Forum to impreza towarzysząca 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Tematem forum, które rozpoczęło się w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie, jest "Pamięć: Utracone i Odzyskane Dziedzictwo".
"Program tegorocznego forum zbudowany jest na porównaniu dwóch miast: Krakowa i Warszawy, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa, które symbolizują dwa różne doświadczenia i dwa różne podejścia konserwatorskie. Nabiera to nowego znaczenia w kontekście konfliktów zbrojnych i zniszczeń, wobec których świat jest bezradny, ale które już dzisiaj wywołują pytania: co robić, w jaki sposób ratować i utrwalać to, co może być zniszczone" – mówił w środę PAP dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury i przewodniczący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO prof. Jacek Purchla.
"Kraków jest przykładem zagrożeń, jakie współcześnie spadają na miasta historyczne na wszystkich kontynentach. To pytanie, jak być wiernym doktrynie konserwatorskiej i zarządzać historycznymi układami urbanistycznymi, aby utrzymać integralność i autentyczności tych miejsc wobec presji cywilizacyjnej, jaką jest m.in. komercjalizacja. Te miasta przyciągają miliony turystów. To problem zarówno Krakowa, jak i Wenecji" – mówił prof. Purchla.
Prof. Jacek Purchla: Program tegorocznego forum zbudowany jest na porównaniu dwóch miast: Krakowa i Warszawy, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa, które symbolizują dwa różne doświadczenia i dwa różne podejścia konserwatorskie. Nabiera to nowego znaczenia w kontekście konfliktów zbrojnych i zniszczeń, wobec których świat jest bezradny, ale które już dzisiaj wywołują pytania: co robić, w jaki sposób ratować i utrwalać to, co może być zniszczone
Dodał, że krótki pobyt w Krakowie powinien dać szansę uczestnikom forum na zapoznanie się z naszym doświadczeniem, ale i dla nas ważne będzie, co młodzi ludzie będą chcieli nam podpowiedzieć.
Fora Młodych towarzyszą sesjom komitetu UNESCO od kilku lat. W tegorocznych obradach uczestniczą 32 osoby z 32 krajów zajmujące się różnymi aspektami ochrony dziedzictwa kulturowego.
"Idea rekonstrukcji zabytków jest bardzo ważna. W moim kraju, Egipcie, panuje pokój, ale na terytorium naszych sąsiadów Libii i Syrii toczą się konflikty zbrojne, niszczone są zabytki, pomniki, dziedzictwo ważne dla tożsamości narodów" - powiedziała PAP uczestniczka Forum Młodych Profesjonalistów Salma El-Sayed z Egiptu.
"W Egipcie musimy patrzeć na ten problem z innej perspektywy. Potrzebne są dobrze wykształcone osoby, które wiedzą jak chronić dziedzictwo i zarządzać nim. Na poziomie rządowym potrzebna jest troska o dziedzictwo i wiedza o tym, jak funkcjonuje międzynarodowa konwencja o ochronie światowego dziedzictwa. Także społeczeństwo powinno być bardziej uważne i odpowiedzialne za dziedzictwo historyczne, które nas otacza, a któremu zagraża wiele rzeczy, np. proces niekontrolowanej urbanizacji" - dodała.
Przez pierwsze dni uczestnicy Forum dyskutowali o problemie odbudowy i granicach dopuszczalnej rekonstrukcji miast zniszczonych w wyniku konfliktów zbrojnych. Przykładem miasta podniesionego z ruin była Warszawa.
W Krakowie uczestnicy Forum będą mieli okazję spojrzeć na współczesne zagrożenia dla miast historycznych, takie jak masowa turystyka, niekontrolowana rozbudowa, zmiana charakteru części miasta. Pojadą m.in. do Tyńca, Kopalni Soli w Wieliczce i Ojcowskiego Parku Narodowego.
Tegoroczne Forum Młodych jest przygotowywane przez Polski Komitet ds. UNESCO oraz Międzynarodowe Centrum Kultury, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. MKiDN jest także odpowiedzialne za finansowanie Forum.(PAP)
wos/ itm/