Kultura i sztuka po 1989 roku

28.06.2017

Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO zaczyna obrady w Krakowie

Widok Zamku Królewskiego na Wawelu. Fot. PAP/S. Rozpędzik Widok Zamku Królewskiego na Wawelu. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO po kilku dniach pracy w Warszawie zaczęło w środę obrady w Krakowie. Ich efektem ma być „Deklaracja krakowska”, która zostanie przedstawiona 3 lipca.

World Heritage Young Professionals Forum to impreza towarzysząca 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Tematem forum, które rozpoczęło się w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie, jest "Pamięć: Utracone i Odzyskane Dziedzictwo".

"Program tegorocznego forum zbudowany jest na porównaniu dwóch miast: Krakowa i Warszawy, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa, które symbolizują dwa różne doświadczenia i dwa różne podejścia konserwatorskie. Nabiera to nowego znaczenia w kontekście konfliktów zbrojnych i zniszczeń, wobec których świat jest bezradny, ale które już dzisiaj wywołują pytania: co robić, w jaki sposób ratować i utrwalać to, co może być zniszczone" – mówił w środę PAP dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury i przewodniczący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO prof. Jacek Purchla.

"Kraków jest przykładem zagrożeń, jakie współcześnie spadają na miasta historyczne na wszystkich kontynentach. To pytanie, jak być wiernym doktrynie konserwatorskiej i zarządzać historycznymi układami urbanistycznymi, aby utrzymać integralność i autentyczności tych miejsc wobec presji cywilizacyjnej, jaką jest m.in. komercjalizacja. Te miasta przyciągają miliony turystów. To problem zarówno Krakowa, jak i Wenecji" – mówił prof. Purchla.

Prof. Jacek Purchla: Program tegorocznego forum zbudowany jest na porównaniu dwóch miast: Krakowa i Warszawy, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa, które symbolizują dwa różne doświadczenia i dwa różne podejścia konserwatorskie. Nabiera to nowego znaczenia w kontekście konfliktów zbrojnych i zniszczeń, wobec których świat jest bezradny, ale które już dzisiaj wywołują pytania: co robić, w jaki sposób ratować i utrwalać to, co może być zniszczone

Dodał, że krótki pobyt w Krakowie powinien dać szansę uczestnikom forum na zapoznanie się z naszym doświadczeniem, ale i dla nas ważne będzie, co młodzi ludzie będą chcieli nam podpowiedzieć.

Fora Młodych towarzyszą sesjom komitetu UNESCO od kilku lat. W tegorocznych obradach uczestniczą 32 osoby z 32 krajów zajmujące się różnymi aspektami ochrony dziedzictwa kulturowego.

"Idea rekonstrukcji zabytków jest bardzo ważna. W moim kraju, Egipcie, panuje pokój, ale na terytorium naszych sąsiadów Libii i Syrii toczą się konflikty zbrojne, niszczone są zabytki, pomniki, dziedzictwo ważne dla tożsamości narodów" - powiedziała PAP uczestniczka Forum Młodych Profesjonalistów Salma El-Sayed z Egiptu.

"W Egipcie musimy patrzeć na ten problem z innej perspektywy. Potrzebne są dobrze wykształcone osoby, które wiedzą jak chronić dziedzictwo i zarządzać nim. Na poziomie rządowym potrzebna jest troska o dziedzictwo i wiedza o tym, jak funkcjonuje międzynarodowa konwencja o ochronie światowego dziedzictwa. Także społeczeństwo powinno być bardziej uważne i odpowiedzialne za dziedzictwo historyczne, które nas otacza, a któremu zagraża wiele rzeczy, np. proces niekontrolowanej urbanizacji" - dodała.

Przez pierwsze dni uczestnicy Forum dyskutowali o problemie odbudowy i granicach dopuszczalnej rekonstrukcji miast zniszczonych w wyniku konfliktów zbrojnych. Przykładem miasta podniesionego z ruin była Warszawa.

W Krakowie uczestnicy Forum będą mieli okazję spojrzeć na współczesne zagrożenia dla miast historycznych, takie jak masowa turystyka, niekontrolowana rozbudowa, zmiana charakteru części miasta. Pojadą m.in. do Tyńca, Kopalni Soli w Wieliczce i Ojcowskiego Parku Narodowego.

Tegoroczne Forum Młodych jest przygotowywane przez Polski Komitet ds. UNESCO oraz Międzynarodowe Centrum Kultury, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. MKiDN jest także odpowiedzialne za finansowanie Forum.(PAP)

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL