Lata 1983-1987

06.02.2019 aktualizacja 08.02.2019

Dwóch laureatów Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza

Szczecin, 1988 r. Powrót żaglowca „Dar Młodzieży” z podróży dookoła świata. Kpt. ż.w. Leszek Wiktorowicz, kapitan „Daru Młodzieży”. Fot. PAP/CAF/J. Uklejewski Szczecin, 1988 r. Powrót żaglowca „Dar Młodzieży” z podróży dookoła świata. Kpt. ż.w. Leszek Wiktorowicz, kapitan „Daru Młodzieży”. Fot. PAP/CAF/J. Uklejewski

Kapitanowie Mariusz Koper i Cezary Bartosiewicz zostali laureatami 8. edycji Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta „Daru Młodzieży”, na którego pokładzie wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.

Nazwiska laureatów ogłoszono w środę w Gdyni, po tym, jak na pokładzie żaglowca "Dar Pomorza" zakończyła obrady kapituła nagrody.

Marcin Lewicki z Press Club Polska poinformował w komunikacie przesłanym PAP, że laureat nagrody - kpt. Mariusz Koper, skipper i armator s/y Katharsis II "zaplanował i pokierował wyjątkową wyprawą żeglarską, której podstawowym celem było pierwsze w historii żeglarstwa światowego okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami oraz wykonanie antarktycznej pętli po przybrzeżnych morzach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej".

Lewicki dodał, że "istotną częścią wyprawy była promocja profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet". Wyjaśnił, że "równolegle z wyprawą odbywała się publiczna kampania pod nazwą +Badajmy Się Nie Dajmy Się+, koordynowana i autoryzowana przez kpt. Hannę Leniec, drugą oficer rejsu i jednocześnie pacjentkę onkologiczną".

W trakcie rejsu prowadzono także badania wód antarktycznych. Wykonywano je we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO.

Jak zaznaczył Lewicki, rejs został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii "Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych - na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej".

Uroczyste wręczenie nagrody, którą stanowi medal oraz 10 tys. zł, zaplanowano na marzec w Warszawie.

Jak zaznaczył Lewicki, kapituła zdecydowała też o przyznaniu nagrody specjalnej - medalu - kpt. Cezaremu Bartosiewiczowi. Uhonorowano go za wymyślenie i realizację programu "Kurs na Horn" - "szeroko zakrojonej inicjatywy edukacyjnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (wzięło w niej udział ponad 10 000 osób), łączącej edukację i wychowanie morskie, zakończonej udziałem laureatki w rejsie wokół przylądka Horn".

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.

W kapitule nagrody zasiadają Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Leszka Wiktorowicza oraz przedstawiciele Bractwa Kaphornowców, władz Gdyni, Rady Miasta Gdyni i Press Clubu Polska.

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu "Dar Pomorza", na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca "Siarkopol".

W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową "Daru Młodzieży". W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował - z przerwami - przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego, rejsie fregaty - wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ pch/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL