Kapitanowie Mariusz Koper i Cezary Bartosiewicz zostali laureatami 8. edycji Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta „Daru Młodzieży”, na którego pokładzie wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.
Nazwiska laureatów ogłoszono w środę w Gdyni, po tym, jak na pokładzie żaglowca "Dar Pomorza" zakończyła obrady kapituła nagrody.
Marcin Lewicki z Press Club Polska poinformował w komunikacie przesłanym PAP, że laureat nagrody - kpt. Mariusz Koper, skipper i armator s/y Katharsis II "zaplanował i pokierował wyjątkową wyprawą żeglarską, której podstawowym celem było pierwsze w historii żeglarstwa światowego okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami oraz wykonanie antarktycznej pętli po przybrzeżnych morzach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej".
Lewicki dodał, że "istotną częścią wyprawy była promocja profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet". Wyjaśnił, że "równolegle z wyprawą odbywała się publiczna kampania pod nazwą +Badajmy Się Nie Dajmy Się+, koordynowana i autoryzowana przez kpt. Hannę Leniec, drugą oficer rejsu i jednocześnie pacjentkę onkologiczną".
W trakcie rejsu prowadzono także badania wód antarktycznych. Wykonywano je we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO.
Jak zaznaczył Lewicki, rejs został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii "Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych - na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej".
Uroczyste wręczenie nagrody, którą stanowi medal oraz 10 tys. zł, zaplanowano na marzec w Warszawie.
Jak zaznaczył Lewicki, kapituła zdecydowała też o przyznaniu nagrody specjalnej - medalu - kpt. Cezaremu Bartosiewiczowi. Uhonorowano go za wymyślenie i realizację programu "Kurs na Horn" - "szeroko zakrojonej inicjatywy edukacyjnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (wzięło w niej udział ponad 10 000 osób), łączącej edukację i wychowanie morskie, zakończonej udziałem laureatki w rejsie wokół przylądka Horn".
Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.
W kapitule nagrody zasiadają Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Leszka Wiktorowicza oraz przedstawiciele Bractwa Kaphornowców, władz Gdyni, Rady Miasta Gdyni i Press Clubu Polska.
Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu "Dar Pomorza", na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca "Siarkopol".
W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową "Daru Młodzieży". W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował - z przerwami - przez niemal 25 lat.
Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego, rejsie fregaty - wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).
Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni.(PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ pch/