Dziedzictwo Rodła jest nadal aktualne, tak jak aktualne jest pięć Prawd Polaków – powiedział w Oleśnie na uroczystościach poświęconych 90. rocznicy powstania znaku Rodła Tadeusz Szczyrbak, prezes Fundacji Rodzina Rodła.
W Oleśnie (woj. opolskie), we wtorek odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy powstania tego znaku. Nazwę "Rodło" będące połączeniem słów "rodzina i godło" wymyślił dziennikarz i polski działacz polonijny Edmund Osmańczyk.
"Dzisiaj mija 90. rocznica przyjęcia przez Związek Polaków w Niemczech znaku Rodła, przedstawiającego bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem. Mimo upływu dziesięcioleci dziedzictwo Rodła, które było wyrazem miłości i tęsknoty za ojczyzną ze strony Polaków żyjących w Niemczech, nadal jest aktualne, podobnie jak pięć Prawd Polaków. Dzisiaj idea Rodła powinna przejawiać się chociażby w działaniach na rzecz powrotu do Polski naszych rodaków wywiezionych daleko na wschód, jak i tych, którzy kilkanaście lat temu opuścili nasze granice w poszukiwaniu lepszych warunków pracy" - powiedział Tadeusz Szczyrbak.
Jak podkreślił prezes Fundacji Rodzina Rodła, miejsce na obchody rocznicowe wybrano nieprzypadkowo - na cmentarzu w Oleśnie spoczywa Janina Kłopocka, autorki znaku Rodła.
"Nasi przodkowie spod znaku Rodła potrafili utrzymać swoją tożsamość narodową pomimo niechęci, a za czasów hitlerowskich, jawnych szykan ze strony państwa niemieckiego. Udało im się to zrobić dzięki wspaniale zorganizowanej pracy organicznej, dzięki której powstały polskie banki spółdzielcze finansujące m.in. działalność edukacyjną, kulturalną i polityczną. Dzisiaj także, tak jak Rodłacy, powinniśmy umiejętnie łączyć miłość do ojczyzny z budową gospodarki kraju, dzięki której Polska może być silnym państwem" - powiedział Szczyrbak.
Podczas uroczystości zaprezentowano najnowszą srebrną monetę Narodowego Banku Polskiego, na której znajduje się pięć Prawd Polaków. Na zakończenie uroczystości dla wszyskich przygotowano poczęstunek - ważący 50 kilogramów tort opatrzony symbolem Rodła. Dzień wcześniej także 50 kilogramowy tort w biało-czerwonych barwach podzielono przed Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ aszw/