Europa i świat po 1989 roku

21.09.2018

Gloria Artis dla Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami we Francji

Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. PAP/J. Kamiński Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. PAP/J. Kamiński

Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” uhonorowano w czwartek obchodzące swoje 180-lecie Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji.

Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała Hanna Zaworonko, od lat dokumentująca polskie dziedzictwo kulturowe we Francji.

Uroczystość odbyła się w siedzibie ambasady RP w Paryżu. W imieniu wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złotą Glorię Artis przekazał na ręce prezes Barbary Kłosowicz i honorowego prezesa Andrzeja Niewęgłowskiego ambasador RP Tomasz Młynarski.

Również w czwartek w Paryżu rozpoczęła się konferencja z okazji 180 lat społecznej opieki nad grobami i pamiątkami historycznymi polskiej emigracji we Francji – poinformowała PAP Dorota Jakubiak–Janiszewska, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Początki opieki nad grobami polskich emigrantów we Francji sięgają 1838 roku. Stanowią one część historii polskiego wychodźstwa po upadku Powstania Listopadowego.

W materiałach towarzyszących konferencji można przeczytać, że w 2018 roku mija 180 rocznica podjęcia społecznej działalności - wyjątkowej nie tyle ze względu na długą historię i samą formę organizacyjną. Wskazano, że żadne inne środowiska emigracyjne żyjące we Francji nie podjęły podobnych starań o zachowanie pamięci o zmarłych, opieki nad grobami i zabytkami narodowymi, tak silnie nie strzegły emigracyjnej tożsamości narodowej.

Z okazji konferencji została zorganizowana wystawa fotograficzna, dokumentująca działalność Towarzystwa. Autorką zdjęć prezentowanych w Bibliotece Polskiej w Paryżu jest Hanna Zaworonko. Później wystawa będzie pokazywana w różnych miejscach związanych z Polonią we Francji.

Organizatorami konferencji są Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteka Polska w Paryżu i Stacja PAN w Paryżu. Konferencja objęta jest patronatem honorowym Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. (PAP)

abe/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL