Religia

25.12.2019

Górnicza szopka w cechowni kopalni Mysłowice-Wesoła

Górniczą szopkę, w której sianko zastąpił węgiel, żłobek - wagonik górniczy, a drewniane ściany - stalowe łuki obudowy – zbudowali w swojej cechowni pracownicy kopalni Mysłowice-Wesoła z Polskiej Grupy Górniczej.

Górnicza szopka betlejemska powstała w kopalni Wesoła po raz pierwszy. „Składa się z elementów, których górnicy używają na co dzień na dole. Budowali ją przedstawiciele całej załogi” – powiedziała cytowana przez PGG kierownik działu organizacyjno-prawnego kopalni Michalina Pytel-Spis.

Całość ma nawiązywać do wnętrza kopalnianego wyrobiska. Oddział górniczy zamontował ringi obudowy, pod którymi na szynach kolejki spągowej (poruszającej się na torach na spągu, czyli na podłożu wyrobiska) stanęła koleba - wagonik wypełniony węglem z mysłowickiej kopalni.

Na wagoniku, bezpośrednio na bryłach węgla złożono figurkę Dzieciątka, przy którym czuwają - w postaci figur naturalnej wielkości - Maryja i Józef, a także górnik w stroju roboczym z lampą w dłoni. Elektrycy wykonali oświetlenie z błyszczącą nad stajenką gwiazdą betlejemską. Z głośników odtwarzane są kolędy i pastorałki.

Prace trwały przez kilka dni, a gotową szopkę udostępniono w cechowni przy ul. Kopalnianej w Mysłowicach jeszcze przed świętami.

To już kolejne w regionie podobne nawiązanie do górniczej tradycji. W 2016 r. w tzw. Piekarskim Betlejem, czyli plenerowej żywej i ruchomej szopce z nawiązaniami do regionalnej historii, stawianej przy Bazylice Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, odtworzono m.in. miejsce pracy górników.

Odwzorowano tam wówczas fragment chodnika górniczego z drzwiami szoli (klatki wyciągu szybowego), drewnianymi stemplami, stojącym na torach wagonikiem z urobkiem, ubranymi w robocze stroje figurami górników i „podziemną” kapliczką św. Barbary.

Pomysłodawcy przypominali, że do piekarskiej Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej od lat przybywają górnicy, aby dziękować za bezpieczną pracę i prosić o błogosławieństwo. Tamtą "podziemną" ekspozycję przygotowano przy pomocy górników kopalni Bobrek-Piekary (spółki Węglokoks Kraj).

Jak wynika z informacji PGG, początki zorganizowanego górnictwa na terenie dawnej kopalni Mysłowice sięgają 1837 r., a na terenie kopalni Wesoła - 1914 r. Pod nazwą Mysłowice kopalnia działała od 1951 r., a w 1952 r. uruchomiono kopalnię Wesoła.

W 1993 r. kopalnie Mysłowice oraz Wesoła weszły w skład 11 zakładów tworzących Katowicki Holding Węglowy. Z początkiem 2007 r. zostały połączone. W połowie 2015 r. część ruchu Mysłowice została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Od kwietnia kopalnia Mysłowice-Wesoła weszła w skład utworzonej wówczas Polskiej Grupy Górniczej (PGG).(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL