Księdza Franciszka Rogaczewskiego wyniesiono na ołtarze za jego męczeństwo, my zachowujemy go w pamięci również za jego walkę o polskość - powiedział w środę w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas odsłonięcia pomnika błogosławionego ks. Rogaczewskiego.
Błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski jest jednym ze 108 polskich męczenników za wiarę z okresu II wojny światowej, których beatyfikował 13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II.
Pomnik powstał na skwerze nieopodal Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla.
”Związek między polskością a wiarą katolicką był szczególnie widoczny, a zarazem szczególnie drażniący Niemców na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Polskie życie religijne przeplatało się tam z polskim życiem społecznym, ekonomicznym i politycznym” - mówił podczas uroczystości Jarosław Sellin.
Zaznaczył, że to polscy duchowni w Wolnym Mieście Gdańsku bez strachu stali w pierwszym szeregu walki o polskość i polski Kościół w zdominowanym od 1933 r. przez niemieckich narodowych socjalistów WMG. Podkreślił, że już 1 września 1939 r. dziesięciu polskich księży z terenu Wolnego Miasta Gdańska, zostało aresztowanych - wśród nich był ks. Franciszek Rogaczewski.
”W ideologii niemieckiego narodowego socjalizmu Kościół katolicki, a szczególnie Kościół katolicki w Polsce, był jednym z głównych wrogów, których należało zniszczyć. W 1942 r. jeden ze współpracowników Generalnego Gubernatora Hansa Franka na pytanie o przyczyny prześladowania polskiego duchowieństwa odpowiedział: +Czynimy to z zasadniczych względów. Bo u was w Polsce jest tak: Kościół i naród to jedno. Musimy to rozerwać. Dlatego bijemy raz w Kościół, raz w naród, aby was zniszczyć+” – dodał wiceminister kultury.
Sellin podkreślił, że polscy kapłani, mordowani przez niemieckich i sowieckich okupantów, ginęli Pro Christo et Patria - dla Chrystusa i ojczyzny. ”Księdza Franciszka Rogaczewskiego wyniesiono na ołtarze za jego męczeństwo, my zachowujemy go w naszej pamięci również za jego walkę o polskość w niemieckim wówczas Gdańsku…” - dodał Sellin.
Ks. Franciszek Rogaczewski urodził się 23 grudnia 1892 r. w Lipinkach. Ukończył Seminarium Duchowne w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w marcu 1918 r. Posługę duchowną pełnił najpierw w Nowym Mieście Lubawskim, by w 1920 r. trafić do Wolnego Miasta Gdańska, gdzie pełnił posługę w Gdańsku-Wrzeszczu w parafii Najświętszego Serca Jezusowego (w latach 1920-192), w Gdańsku w parafii św. Brygidy w latach 1927-1928 oraz w parafii św. Józefa od 1928 r.
31 stycznia 1930 r. został mianowany przez biskupa Edwarda O'Rourke rektorem z tytułem proboszcza mającego powstać kościoła pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, którego uroczyste poświęcenie odbyło się dnia 30 października 1932 r. 1 września 1939 r. został aresztowany oraz osadzony w "Victoria-Schule", a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Został rozstrzelany 11 stycznia 1940 r. w lesie położonym w pobliżu obozu Stutthof. Na krótko przed śmiercią, powiedział do jednego z więzionych księży: "Wiesz, czuję że zginę. Powiedz moim ukochanym wiernym w parafii Chrystusa Króla, że chętnie oddaję swe życie Pro Christo et Patria". (PAP)
Autor: Marcin Szywała
mss/ agz/