Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

28.09.2019

Jeszcze w tym roku zabytkowy budynek Łazienek Rzecznych w Poznaniu ma być oddany do użytku

Jeszcze w tym roku zabytkowy budynek Łazienek Rzecznych w Poznaniu ma być oddany do użytku. Koszt zagospodarowania i rewaloryzacji obiektu to 12,9 mln zł, z czego 5,1 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Dzięki modernizacji budynek Łazienek Rzecznych odzyskał m.in. przedwojenną formę i kolorystykę. Obecnie we wnętrzu obiektu trwają ostatnie prace wykończeniowe; niebawem mają pojawić się tam biura i restauracja.

Jak podkreślił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, „mimo bardzo szeroko zakrojonych prac udało się zachować wiele oryginalnych elementów budynku”.

„W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny, ciemnozielony kolor stolarki okiennej. Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii - cieszę się, że podczas modernizacji udało się zachować o niej pamięć” – dodał.

Poznański magistrat przypomniał, że główny, murowany budynek Łazienek został zbudowany na planie kwadratu, od zachodu zakończony jest czterokolumnowym portykiem. Od strony zachodniej prowadzą do niego szerokie schody, a od wschodu znajduje się duży, prostokątny taras. Do środkowego, murowanego budynku dostawiono dwa wąskie skrzydła boczne. Jeszcze w tym roku zmodernizowany kompleks zostanie oddany do użytku. W środkowej części budynku działać będzie całoroczna restauracja, w skrzydłach zaprojektowano przestrzeń biurową dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

„Po modernizacji Łazienki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - poszczególne kondygnacje połączone są nową windą zlokalizowaną w środkowej części budynku. Inwestycja idealnie wpisuje się też w program rewitalizacyjny +Na rzecz Warty+, który ma przywrócić rzekę miastu i jego mieszkańcom” – podał magistrat.

Łazienki Rzeczne zostały wzniesione zostały w latach 1924 - 1925 i szybko stały się jednym z kultowych miejsc przedwojennego Poznania. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Początkowo kobiety i mężczyźni odpoczywali tu osobno, ale ostatecznie zdecydowano się także na wprowadzenie plaży rodzinnej. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.

Historyczny budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Koszt zagospodarowania i rewaloryzacji Łazienek Rzecznych to 12,9 mln zł, z czego 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestorem przedsięwzięcia jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL