Akta stanu cywilnego i księgi metrykalne z archiwów m.in. w Białymstoku, Lublinie i Poznaniu znalazły się wśród ponad 1,3 mln nowych dokumentów historycznych udostępnionych na szukajwarchiwach.pl. Obecnie w serwisie znajduje się już blisko 18 mln skanów.
Opublikowane materiały pochodzą z archiwów państwowych w Białymstoku, Grodzisku Mazowieckim, Krakowie, Lublinie, Łomży, Mławie, Nowym Sączu, Otwocku, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Siedlcach, Szczecinie, Tarnowie i Zielonej Górze. To w przeważającej mierze akta stanu cywilnego i księgi metrykalne będące ważnym źródłem dla badań genealogicznych.
Archiwum Państwowe w Olsztynie udostępniło m.in. dokumentację Urzędu Konserwatora Zabytków Sztuki i Historii Prowincji Prus Wschodnich z lat 1650-1944, który zajmował się np. inwentaryzacją zabytków. Wśród zaprezentowanych materiałów jest także dokumentacja Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie z lat 1946-1950 ukazująca początki polskiej administracji na tych obszarach.
Lubelskie Archiwum opublikowało w internecie kolejne księgi grodzkie z lat 1517-1810, w ramach których znalazły się np. akta relacji zawierające oblaty (wpisy aktów prawnych do ksiąg sądowych) przywilejów królewskich, miejskich i cechowych, instrukcji sejmowych czy taks regulujących miary, wagi i ceny artykułów.
Archiwum Państwowe w Łodzi również udostępniło online kolejne dokumenty miejskie, w tym spisy ludności z lat 1916-1921, księgi kontroli ruchu ludności oraz skorowidz łódzkich ulic z 1932 r.
Zielonogórska placówka zaprezentowała archiwum książąt Żagańskich z lat 1653-1932 uznawane za unikatowe źródło informacji o historii Śląska. Materiały dotyczą m.in. genealogii rodów rządzących Księstwem Żagańskim, zawierają sprawozdania związane z działalnością gospodarczą oraz opisują życie kulturalne (uroczystości, koncerty i wystawy) czy zbiory sztuki.
Serwis szukajwarchiwach.pl administrowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe zawiera obecnie blisko 18 mln cyfrowych kopii dokumentów historycznych ze zbiorów 31 archiwów państwowych i innych instytucji związanych z zachowaniem pamięci. Na szukajwarchiwach.pl można zapoznać się z księgami metrykalnymi i aktami stanu cywilnego z miejscowości w całej Polsce, aktami miast, ewidencjami mieszkańców czy archiwami rodowymi.
Znajduje się tam także m.in. dokumentacja Rządu RP na Uchodźstwie, Biura Odbudowy Stolicy czy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz dotycząca hitlerowskich obozów koncentracyjnych i łódzkiego getta. Serwis stworzono w 2009 r. i jak podają Archiwa dotąd odwiedziło go ponad 1,6 mln unikalnych użytkowników, a dziennie z dokumentów korzysta ok. 3 tys. osób. Największa liczba użytkowników pochodzi z Polski (73 proc.), a także z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Wielkiej Brytanii. (PAP)
akn/ agz/