Religia

19.10.2019

Kanadyjska fundacja Polish Orphans Charity laureatem nagrody Viventi Caritate

Kanadyjska fundacja Polish Orphans Charity otrzymała piątek w Radomiu nagrodę „Viventi Caritate” (Żyjącemu Miłością). Wyróżnienie to przyznaje od 2005 r. Fundusz im. biskupa Jana Chrapka.

W piątek przypadła osiemnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bpa Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda "Viventi Caritate".

Działająca w Kanadzie fundacja Polish Orphans Charity od kilkunastu lat funduje stypendia dla uzdolnionych artystycznie uczniów z Radomia. Pomoc stypendialna jest przeznaczana dla dzieci osieroconych lub żyjących w rodzinach potrzebujących wsparcia finansowego. Stypendyści mogą przeznaczać pieniądze na rozwój swych talentów i umiejętności.

Odbierający nagrodę przedstawiciel fundacji Krzysztof Gajewski powiedział, że bliska jest jej dewiza biskupa Chrapka: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię". "Mam nadzieję, że ślady po naszej fundacji przetrwają w naszych stypendystach; że wykorzystają oni swoje talenty, które my - poprzez stypendia - staramy się rozwijać" – zaznaczył Gajewski.

Fundacja Polish Orphans Charity działa w Kanadzie od 2000 r. Początkowo w jej działalność zaangażowana była tylko Polonia kanadyjska, ale od kilku lat wspierają ją także rdzenni Kanadyjczycy. Fundacja organizuje w Toronto bale charytatywne, z których część pieniędzy przeznaczana jest na pomoc dzieciom na całym świecie. Od ponad 10 lat prowadzi działalność stypendialną w Polsce. Ufundowała łącznie około 500 stypendiów, większość z nich trafiła do stypendystów z Radomia. Fundacja buduje też w Polsce place zabaw. W sumie dotąd do naszego kraju trafiło ponad 1 mln dolarów kanadyjskich. Pomoc z fundacji otrzymują też dzieci z Czech, Słowacji, Ukrainy czy z Dominikany.

Nagrodę "Viventi Caritate" ("Żyjącemu Miłością") otrzymują osoby i instytucje z całej Polski, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej. W ub. roku laureatkami nagrody były siostry dominikanki z Broniszewic, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży.

Nazwa nagrody - "Żyjącemu miłością" - nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią".

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych w mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL