Socjolog, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów Karolina Panz oraz przewodniczka turystyczna i edukatorka Wioleta Szczepocka zostały laureatka tegorocznej Nagrody im. ks. Stanisława Musiała – poinformowali w czwartek organizatorzy nagrody.
Wyróżnienie, przyznawane za zasługi dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego, zostanie wręczone 4 marca w Urzędzie Miasta Krakowa. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie. Socjolog, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów Karolina Panz otrzyma nagrodę w kategorii twórczość promująca ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Przewodniczka turystyczna i edukatorka Wioleta Szczepocka będzie uhonorowana w kategorii za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.
Nagrodę ustanowił w 2008 r. Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Laureatów wybiera kapituła pod przewodnictwem rektora UJ.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatorów, Karolina Panz od kilkunastu lat zajmuje się pracą badawczą dotyczącą losów żydowskich obywateli Polski. Pisze m.in. o historii Zagłady Żydów z małopolskich miejscowości, przybliżając szczegółowo losy konkretnych osób. „Dzięki jej publikacjom naukowym czytelnik ma możliwość poznania nieznanych wcześniej szczegółów, przez lata czekających na odkrycie w lokalnych archiwach. Co ważne, jej dorobek naukowy nie pozostaje abstrakcją, lecz przekłada się na zaangażowanie społeczne, bliskie kontakty z rodzinami ofiar Zagłady, z ocalonymi, oraz pomoc w odtwarzaniu losów ich bliskich” – napisali organizatorzy. Z inicjatywy Karoliny Panz i dzięki jej pracy w listopadzie 2021 r. na nowotarskim cmentarzu zostało imiennie upamiętnionych 2866 osób – ofiar zagłady w Nowym Targu. Wcześniej włączyła się w prace nad przywracaniem pamięci Żydów w Krościenku nad Dunajcem, Grybowie i Czarnym Dunajcu w ramach projektu „Ludzie, nie liczby”.
Wioleta Szczepocka jest przewodniczką turystyczną, edukatorką, zaangażowaną w działalność charytatywną i w przełamywanie stereotypów w relacjach polsko-żydowskich. Od lat organizuje pomoc humanitarną dla ponad 200 polskich Żydów na Białorusi, będąc dla nich często jedynym wsparciem. Mieszkając w latach 90. w Grodnie pomagała im odnaleźć kulturowe i religijne korzenie, których pozbawiła ich władza radziecka. Pomagała też Żydom na terenie Ukrainy i Dagestanu. Wioleta Szczepocka organizuje spotkania i wykłady, podczas których protestanci i katolicy zgłębiają historię i współczesność Izraela. Jako przewodniczka przybliża Izraelczykom zabytki i historię Krakowa i Polski. Prowadzi też zajęcia w szkole, ucząc o wspólnym dziedzictwie Polaków i Żydów. „Uderzająca w jej działalności jest konsekwencja, dzięki której Wioleta Szczepocka od 30 lat niestrudzenie buduje mosty pomiędzy Polakami a Żydami oraz Polską a Izraelem” – napisali organizatorzy.
Patron nagrody, ks. Stanisław Musiał (1938-2004) był – jak przypomniała kapituła – wytrwałym rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii.
W ubiegłym roku nagrodę otrzymali dziennikarz i historyk Marian Turski oraz działaczka społeczna Anna Brzyska. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. prof. Jan Błoński, Miasto i Gmina Chmielnik, prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Aleksander Skotnicki.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/