Religia

02.12.2019

KEP: w niedzielę świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

W niedzielę 8 grudnia wypada zbieżność II niedzieli adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować tego dnia świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP – czytamy w dekrecie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

"Konferencja Episkopatu Polski na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (...) postanowiła (...), aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny" – zaznaczył w dekrecie abp Gądecki.

Podkreślił w nim jednocześnie, że celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu adwentu: drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli adwentu.

W homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego. W modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu adwentu. W miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli adwentu.

Przewodniczący KEP podkreślił, że postanowienie obejmuje wszystkie msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim.

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w okresie adwentu (poniedziałek II tygodnia adwentu).

"Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do uroczystości Narodzenia Słowa Bożego" – zachęca w dekrecie abp Gądecki. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL