Mieszkańcy kilku opolskich wsi od rana układali kwietne kobierce, po których przejdzie procesja Bożego Ciała. Obyczaj ten, obecny na górnośląskiej części województwa od ponad stu lat, został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Od ponad stu lat w kilku opolskich wsiach utrzymywany jest zwyczaj układania w dniu święta Bożego Ciała kobierców z kwiatów i roślin, po których przechodzi świąteczna procesja.
Od rana mieszkańcy m.in. Zimnej Wódki i Olszowej układają skomplikowane wzory z kwiatów oraz piasku i paproci. Oprócz wzorów geometrycznych, na drodze procesji pojawiają się także kompozycje przedstawiające symbole religijne. Jak zaznaczają sami autorzy dywanów, duży wpływ na wzory ma pogoda i dostępność poszczególnych gatunków roślin.
Niektóre kobierce mają po kilkadziesiąt centymetrów szerokości i kilkaset metrów długości. W ich ułożenie angażują się praktycznie wszyscy mieszkańcy wsi. Zwyczaj ten został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa narodowego. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ je/