Kolejne drewniane chaty będą ozdobą w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W tym roku w skansenie w sektorze poświęconym budownictwu wschodnio-podlaskiemu stanęła XIX-wieczna chata z Makówki, trwają też prace nad postawieniem chaty z Plutycz z bogatymi zdobieniami.
Położone w Wasilkowie k. Białegostoku muzeum ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.
Sektor poświęcony budownictwu południowo-wschodniej części regionu, przedstawia różne typy wiejskiego budownictwa z tamtych terenów - zarówno budynki mieszkalne, jak i część gospodarczą.
W sektorze można już oglądać XIX-wieczną stodołę z Redut i dwie chałupy z Czyż. Jedna z 1888 roku jest - jak podaje muzeum - charakterystyczna dla tak zwanej zagrody wydłużonej typu bielsko-hajnowskiego, gdzie dom składał się z części mieszkalnej i gospodarczej. Natomiast druga, z 1946 roku, to budynek kryty dachówką, z biało-niebieskimi okiennicami, ozdobnymi narożami i dekoracyjnym układem desek w szczycie.
W tym roku w sektorze postawiona została chałupa z Makówki zbudowana w 1867 roku, co oznacza, że, obok dworu z Bobry Wielkiej i spichlerza ze Starej Wsi, jest jednym z najstarszych budynków na terenie skansenu - poinformowała PAP Iwona Zawadecka z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Muzeum chce, aby w przyszłości w jej wnętrzu, można było prezentować wystawę przedstawiającą XIX-wieczne wnętrze domu mieszkalnego. Zawadecka dodała, że na razie chata ma bardzo surowe wnętrze, brak też jest okien.
Obok chaty z Makówki, stanie XX-wieczna chałupa z Plutycz. Na razie trwają prace ziemne, a chata została pozyskana ze względu na wyjątkowo piękne zdobienia. Zawadecka powiedziała, że chałupa została wybudowana w Proniewiczach ok. 1920 roku, późniejsi właściciele przenieśli ją do Plutycz.
Na postawienie na terenie skansenu czeka też drewniana chałupa z Brzozówki Koronnej z 1890 roku, która charakteryzuje się pięknymi detalami zdobniczymi - podała Zawadecka. Muzeum stara się o pozyskanie środków na budowę i wyposażenie wnętrza, w którym miałaby powstać przestrzeń wystawiennicza, kasa i nowoczesne centrum informacji turystycznej.
W planach muzeum jest też przeniesienie XVIII-wiecznego drewnianego kościoła z miejscowości Seroczyn, który instytucja pozyskała w 2019 roku. Zabytkowy kościół z Seroczyna (obecnie województwo mazowieckie) wraz z dzwonnicą znajduje się na historycznym Podlasiu, czyli terenach części dzisiejszego województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Obiekt został wybudowany w XVIII wieku, jako cerkiew unicka, a w latach 70. XIX wieku został przejęty przez cerkiew prawosławną, następnie, po I wojnie światowej, został przejęty przez kościół katolicki.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ par/