472 prace na papierze podarowała Muzeum Narodowemu we Wrocławiu Halina Pfeffer-Oberländer, wdowa po wybitnym artyście Marku Oberländerze. Dotąd w zbiorach muzeum znajdowały się już 173 prace tego artysty.
„Niecodzienna to sytuacja, szczególny to przypadek. Licząca 472 prace darowizna Haliny Pfeffer-Oberländer to wyjątkowy akt życzliwości i sympatii dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu” – powiedział dyrektor MNWr Piotr Oszczanowski, cytowany w komunikacie.
Najwcześniejsze z prac z przełomu lat 40. i 50. XX w. powstały w czasach szkolnych spędzonych przez artystę w Liceum Plastycznym w Warszawie oraz na początku studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Większość swych późniejszych prac artysta tworzył we Francji: w Paryżu, Laversine, Nicei, Aix-en-Provence.
Do najciekawszych – jak wskazano - należą rysunki koncepcyjne do jego ważnych cykli: „Garbate”, „Figury”, „Korzenie”, oraz abstrakcyjne pejzaże z Prowansji.
Sporą grupę rysunków stanowią projekty ilustracji do publikacji wydawnictwa Iskry, do czasopism „Zwierciadło” i „Przegląd Kulturalny” oraz do albumu związanego z V Międzynarodowym Festiwalem Młodzieży i Studentów z 1955 r.
Dyrektor MNWr zwrócił uwagę, że w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego znajduje się już pokaźny fragment spuścizny po Marku Oberländerze. Składały się na nią 173 prace na papierze - grafiki, rysunki tuszem, gwasze i akwarele oraz 22 obrazy olejne na płótnie. „U nas organizowane są też wystawy poświęcone jego pamięci i randze jego dorobku artystycznego. Ta ostatnia sprzed przeszło roku pt. +Marek Oberländer i Jan Lebenstein. Totemiczny znak figury ludzkiej+ której kuratorką była kustosz Magdalena Szafkowska, jest tego najlepszym dowodem” – wskazał Oszczanowski.
Dodał, że wzbogacenie kolekcji jest tożsame z perspektywą dalszych badań nad twórczością Marka Oberländera, jej propagowaniem i upowszechnianiem. „I w ten oto sposób +przyszło złoto do złota+. Scaliła się kolekcja wybitnego artysty. Dowód naszej pamięci o tej hojności damy wkrótce. Z okazji 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dnia 13 lipca 2023 r. odsłonięta zostanie tablica z nazwiskami naszych wyjątkowych Ofiarodawców. Wśród nich już na zawsze będzie widniało nazwisko Haliny Pfeffer-Oberländer” – zapowiedział dyrektor muzeum. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/