W poniedziałek w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa „Dziedzictwo wolności: Jan Paweł II. Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm”. Po niej odbędzie się międzyreligijna modlitwa o pokój na świecie.
"Ma ona ma przypomnieć, jak wolność religijna i otwartość szlacheckich elit wpływała na rozwój dawnej Rzeczypospolitej. Co oznacza tradycja wielokulturowości obecnie i przed jakimi wyzwaniami stoimy? Jak dziedzictwo wolności, z którego wyrósł fenomen Karola Wojtyły, jest dziś widoczne w jego myśli, czynach i przesłaniu do współczesnych?" – poinformowano w przekazanym PAP komunikacie.
Organizatorami konferencji "Dziedzictwo wolności: Jan Paweł II. Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm" są Fundacja D.M.O. i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Temat "Polskie doświadczenie wielokulturowości – partykularności i uniwersalność" podejmą: prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i dr Milena Kindziuk z UKSW.
Na temat cnót społecznych w nauczaniu Jana Pawła II będą mówili: prof. Michał Gierycz z UKSW, prof. Zbigniew Stawrowski z UKSW i dr Tomasz Żukowski z UW.
O źródłach tożsamości Karola Wojtyły – Jana Pawła II będzie mówił Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Prof. Selim Chazbijewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, rabin Stas Wojciechowicz, prof. Antoni Mironowicz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i pastor Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego podejmą temat "Wolność religijna jako fundament pokoju".
Transmisja wydarzenia na żywo na stronie: https://wolni.nieobojetni.pl.
Po konferencji zaplanowana jest międzyreligijna modlitwa o pokój na świecie. Jak informują organizatorzy konferencji, mają w niej wziąć udział biskup Kościoła katolickiego Michał Janocha, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz i superintendent Kościoła Metodystyczno-Ewangelickiego w Polsce, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/