Zakończyły się prace budowlane w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. We wnętrzach obiektu jest obecnie przygotowywana ekspozycja stała. Otwarcie muzeum zaplanowano na początek przyszłego roku.
Michniów jest symbolem wszystkich pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polskie wsie w czasie II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich ma być multimedialnym muzeum opowiadającym ich historię i upamiętniającym ofiary pacyfikacji.
Budowa rozpoczęła się w 2010 roku. Projekt autorstwa Nizio Design International w 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej.
Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi.
"Pełna ekspresji architektura i celowa postępująca degradacja kolejnych elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi. Poprzez pęknięcia między poszczególnymi segmentami do wnętrza budynku dostaje się naturalne światło, które zależnie od pory dnia i roku, modeluje przestrzeń ekspozycji" – wyjaśniła Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Materiałami, które dominują we wnętrzu i stają się nośnikiem treści są: beton, drewno oraz czarna stal. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna. Część wewnętrznych betonowych ścian posłuży m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych.
"Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół" – dodała.
W sali wystaw czasowych, przesuwane ściany pozwalają dostosowywać kubaturę pomieszczenia do aktualnych potrzeb. Na potrzeby ekspozycji została także skomponowana muzyka, która będzie słyszana w całym obiekcie. Jej autorem jest kompozytor Tomasz Wiracki.
Obecnie we wnętrzach obiektu trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem ekspozycji stałej. Zajmie ona powierzchnię około 1,7 tys. m kw. Dodatkowo, 295 m kw. przeznaczonych zostanie na ekspozycje czasowe. Prace mają się zakończyć do końca listopada.
Budowa muzeum trwała 10 lat. Inwestycja przedłuża się ze względu na problemy wykonawców, którzy nie radzili sobie z właściwą realizacją zadania. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 40 mln. zł.
Oficjalne otwarcie muzeum planowane jest na początek przyszłego roku. "Mamy nadzieję, że do tej pory sytuacja epidemiologiczna poprawi się na tyle, że będziemy mogli uroczyście i bezpiecznie dla wszystkich uczestników dokonać otwarcia i prezentacji obiektu" – powiedziała Beata Ryń.
Położony w pobliżu Suchedniowa Michniów jest symbolem 817 spacyfikowanych wsi polskich. 12 lipca 1943 r. Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Michniowa, ponieważ mieszkańcy wsi sprzyjali partyzantom Armii Krajowej, zgrupowanym pod dowództwem por. Jana Piwnika "Ponurego" na pobliskim Wykusie.
Najmłodszą ofiarą zbrodni w Michniowie był Stefan Dąbrowa - miał dziewięć dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. Wieś zrównano z ziemią.
W czasie lub w związku z pacyfikacją zamordowano 204 osoby - 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Wiadomo, iż liczba ofiar tej zbrodni może być większa, gdyż losy lokatorów, służby, osób czasowo przebywających we wsi nie są znane. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/