Obecnie nie zabezpieczamy już nowych zabytków we Lwowie, najważniejsze są już ochronione. Jednak potrzebujemy urządzeń grzewczych, ponieważ zabytki w muzeach niszczą się przy niskich temperaturach, kiedy nie ma prądu i ogrzewania – mówi PAP.PL konserwator miasta Lilia Onyszczenko.
Większość lwowskich zabytków została zabezpieczona i owinięta między innymi specjalnymi niepalnymi materiałami.
"Zabezpieczenia zabytków zaczęliśmy od pierwszych dni wojny. Na początku nie mieliśmy żadnej strategii i nie wiedzieliśmy jak to robić, bo prawdę mówiąc nie byliśmy przygotowani na taki rozwój sytuacji jaki miał miejsce 24 lutego" - powiedziała w rozmowie z PAP.PL konserwator, doradca mera Lwowa ds. ochrony zabytków Lilia Onyszczenko.
Podkreśliła, że powołany został Komitet Ratunkowy Zabytków Lwowa, który opracował plan działań.
"Zdaliśmy sobie sprawę, że nie damy rady wszystkiego zabezpieczyć i wybraliśmy najcenniejsze zabytki. Zaczęliśmy od witraży i od okien, ponieważ to najbardziej kruche rzeczy i mogą być najszybciej zniszczone" - wyjaśniła.
Najcenniejsze witraże o największej powierzchni, które są w Katedrze Łacińskiej, zostały zabezpieczone płytami i blachami.
"Ten sam sposób wykorzystaliśmy też w cerkwiach i w innych obiektach. W niektórych budynkach udało się zdemontować witraże i przewieźć w bezpieczne miejsce" - dodała.
Rzeźby stojące między innymi na Rynku Starego Miasta zabezpieczono specjalną tkaniną umożliwiającą oddychanie kamienia.
"Na te rzeźby postawiliśmy teraz klatki. Wiadomo, że jeżeli pocisk trafi bezpośrednio w rzeźbę to nic jej nie uratuje. Jeżeli dotarła by do nich fala uderzeniowa to przynajmniej nie rozpadnie się tak daleko, że nie będziemy mogli jej pozbierać" - wyjaśniła.
Zdaniem Onyszczenko najważniejsze zabytki Lwowa są już chronione. "Nie robimy już nowych zabezpieczeń. Jednak najbardziej potrzebne są teraz generatory i urządzenia pomagające zabezpieczyć zabytki w ogrzewaniu w momencie braku prądu. Zabytki też niszczą się przy niskich temperaturach, dlatego takie urządzenia są ważne w muzeach i galeriach" - wyjaśniła.
"W tym tygodniu powinien dotrzeć do nas transport z generatorami, które są przeznaczone nie tylko dla Lwowa, ale też dla innych miast ukraińskich na wschodzie kraju" - podsumowała Onyszczenko.
Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. W centralnej części Rynku Starego Miasta znajduje się budynek ratusza z XIX wieku.
Materiał wideo dostępny jest na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1539705%2Ckonserwator-zabytkow-lwowa-brakuje-urzadzen-grzewczych-zabytki-niszczeja-w (PAP)
Autorki: Agnieszka Gorczyca, Monika Rutke
ag/ mru/