Kultura i sztuka po 1989 roku

10.12.2019

„Kopernik” Matejki będzie wystawiony w brytyjskiej The National Gallery

Obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” zostanie w 2020 r. zaprezentowany w The National Gallery w Londynie – podano we wtorek. Będzie to pierwszy przypadek, gdy dzieło polskiego malarza trafi do najważniejszej brytyjskiej galerii sztuki.

Obrazowi towarzyszyć będzie pochodzący z 1543 r. egzemplarz najważniejszego dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich). Wystawa w The National Gallery prezentowana będzie od 29 lipca do 15 listopada 2020 r.

Pochodzący z 1873 r. obraz o rozmiarach 225 cm na 315 cm, który Matejko namalował, aby uczcić 400. rocznicę urodzin Kopernika, na co dzień znajduje się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Znajdująca się przy Trafalgar Square The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2300 obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, od połowy XIII wieku do roku 1900. Artyści, których dzieła są tam wystawione, to m.in.: Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez, Pierre-Auguste Renoir.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL