Religia

19.07.2018 aktualizacja 21.07.2018

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie na Światowym Spotkaniu Młodych

Peregrynująca po świecie w intencji obrony cywilizacji życia - w ramach akcji „Od Oceanu do Oceanu” - kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie na Światowym Spotkaniu Młodych - poinformowało na Twitterze biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej podróżuje przez świat w intencji obrony życia od 28 stycznia 2012 r., gdy kopia przeznaczona dla tego dzieła została przyłożona do oryginału i poświęcona na Jasnej Górze. Peregrynacja "Od Oceanu do Oceanu" jest inicjatywą świeckich liderów ruchów obrony życia z 25 krajów.

"Pomóżcie przewieźć Ikonę do Panamy! Peregrynująca po świecie kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej +Od Oceanu do Oceanu+ w intencji obrony cywilizacji życia będzie na Światowym Spotkaniu Młodych" - poinformowało na Twitterze biuro prasowe KEP.

W pierwszym etapie peregrynacji ikona odwiedziła Europę i Azję. 8 maja 2012 r. ruszyła z Rosji i odwiedziła m.in. Kazachstan, Białoruś, Ukrainę, Łotwę, Litwę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Chorwację, Włochy, Lichtenstein, Szwajcarię, Niemcy, Belgię, Wielką Brytanie, Irlandię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. W Rosji ikonę gościł głównie Kościół prawosławny, na Zachodzie Europy głównie Kościół katolicki. W Polsce ikona była od 12 do 27 sierpnia 2012 r.

Podczas liczącej 65 tys. km pierwszego etapu podróży kopia Ikony Cudownego Obrazu była oglądana w ok. 400 miejscowościach na terenie 24 krajów. Wystawiono ją w 75 katedrach, 73 sanktuariach, 50 cerkwiach. Rozdano ok. 250 tys. ulotek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i "Aktem powierzenia Jej ochronie cywilizacji życia i miłości".

Następnie, z dwoma przystankami w Hiszpanii od 23 lipca do 31 lipca, ikona została przetransportowana do Polski, skąd 21 sierpnia 2013 r. wyleciała do Ameryki. W drugim etapie podróży obraz odwiedził m.in. USA, Meksyk i Ekwador.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL