Religia

23.09.2018

Kraków: franciszkanie zaprezentowali ławeczkę papieża Franciszka

Krakowscy franciszkanie zaprezentowali w niedzielę ławeczkę upamiętniającą wizytę papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Obiekt, przypominający inne ławki miejskie na Plantach, stanął na placu przy bazylice franciszkanów, nieopodal okna papieskiego.

"Ławka, przez umieszczone na niej słów +dziękuję+, +proszę+ i +przepraszam+, ma nawiązywać do zachęty Ojca Świętego Franciszka skierowanej do osób, zwłaszcza małżeństw, zgromadzonych na placu Franciszkańskim przed +oknem papieskim+, a za pośrednictwem mediów do wszystkich słuchających, do jak najczęstszego powtarzania tych słów w życiu codziennym" – powiedział rzecznik prasowy krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek.

Wyglądem obiekt przypomina inne ławki miejskie na Plantach. Oparcie ławki nawiązuje do nasturcji z polichromii, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, w bazylice franciszkanów.

Podczas Światowych Dni Młodzieży, które trwały od 25 do 31 lipca 2016 r., Franciszek niemal codziennie przemawiał z okna papieskiego przy ul. Franciszkańskiej. 28 lipca słowa skierował w szczególności do młodych małżeństw. "Małżeństwo jest czymś pięknym, a trudności, które się w nim pojawiają, można przetrwać praktykując postawę zawartą w słowach: proszę, dziękuję, przepraszam" – mówił do zgromadzonych na Franciszkańskiej.

Niezapowiedzianym punktem wizyty papieża w czasie ŚDM były odwiedziny bazyliki franciszkańskiej, znajdującej się również przy ul. Franciszkańskiej, po przeciwnej stronie okna papieskiego. W bazylice papież modlił się, wszedł do kaplicy Męki Pańskiej i ucałował relikwiarz z relikwiami błogosławionych ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, zamordowanych w sierpniu 1991 r. w Peru przez terrorystów z komunistycznego Świetlistego Szklaku. Ojciec święty pobłogosławił też różańce.

Prezentację ławki poprzedziła msza w intencji papieża w bazylice franciszkanów oraz prezentacja książki "Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna", w której autor, Włoch Massimo Borghesi, dokonał analizy dzieł, które wywarły wpływ na obecnego papieża.

Zaprezentowana w niedzielę ławka Franciszka jest drugim takim, powstałym z inicjatywy franciszkanów w Krakowie, obiektem poświęconym głowie Stolicy Apostolskiej. Pierwsza ławka upamiętnia Jana Pawła II i znajduje się w bazylice franciszkanów, gdzie papież Polak, jeszcze jako Karol Wojtyła, często się modlił.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL