Ponad 200 decyzji podejmą uczestnicy 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która w niedzielę rozpocznie się w Krakowie. Delegaci będą dyskutować o nowych wpisach na Listę Światowego Dziedzictwa, m.in. o Hebronie oraz obiektach, której już na niej są - w tym o Puszczy Białowieskiej.
MKiDN w przesłanym we wtorek PAP komunikacie uściśliło, że "punkt dotyczący Puszczy Białowieskiej znalazł się w agendzie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w tym celu, by Komitet mógł podjąć decyzję o przeniesieniu dyskusji na temat stanu zachowania Puszczy na przyszłoroczną sesję na Bali".
"Odłożenie tej dyskusji spowodowane jest koniecznością przeprowadzenia wnikliwych analiz na temat stanu zachowania Puszczy, w tym wizyt ekspertów z Centrum Światowego Dziedzictwa i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody" - podkreśla resort kultury.
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO po raz pierwszy spotyka się w Polsce. Do tej pory swój udział w sesji potwierdziło 2429 osób i 130 oficjalnych delegacji. Uroczyste otwarcie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy nastąpi w niedzielę wieczorem na Wawelu.
MKiDN uściśliło, że "punkt dotyczący Puszczy Białowieskiej znalazł się w agendzie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w tym celu, by Komitet mógł podjąć decyzję o przeniesieniu dyskusji na temat stanu zachowania Puszczy na przyszłoroczną sesję na Bali". "Odłożenie tej dyskusji spowodowane jest koniecznością przeprowadzenia wnikliwych analiz na temat stanu zachowania Puszczy, w tym wizyt ekspertów z Centrum Światowego Dziedzictwa i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody" - podkreśla resort.
"Mamy nadzieję, że to, co z naszej strony było do zapięcia, zostało zapięte na ostatni guzik" – mówił we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.
Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, a jednocześnie przewodniczący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO prof. Jacek Purchla podkreślił, że to "wydarzenie polityczne dużej rangi i prestiżowe wydarzenie dla Krakowa.
"Jego sukces zależy nie tylko od tego, co będzie się działo na samej sesji. Wyzwaniem jest, by ta niezwykle opiniotwórcza grupa ludzi, którzy przyjeżdżają z całego świata, a za nimi kilkuset dziennikarzy, odkryli Kraków dla wielu miejsc na świecie, które jeszcze o Krakowie nie słyszały” – mówił prof. Purchla. Przypomniał, że układ urbanistyczny Starego Miasta w Krakowie znalazł się w 1978 r. razem z Kopalnią Soli w Wieliczce na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Prof. Purchla poinformował, że podczas sesji podjętych zostanie ponad 200 decyzji. Delegaci będą dyskutować m.in. o 34 miejscach zgłoszonych do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wśród których jest kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.
W trybie nagłym, "emergency", Palestyna zgłosiła wniosek o wpisanie na tę listę Starego Miasta w Hebronie i może to być bardzo gorący punkt dyskusji w Krakowie. Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej, być może "w związku z tą trudną debatą" dojdzie do przeorganizowania ruchu w rejonie Centrum Kongresowego ICE Kraków.
"UNESCO od wielu lat, nad czym boleję, staje się polem konfrontacji politycznej, czego przykładem jest Bliski Wschód. My konfliktu bliskowschodniego w Krakowie nie rozwiążemy, natomiast on będzie obecny podczas obrad" - powiedział prof. Purchla.
Prof. Jacek Purchla poinformował, że podczas sesji podjętych zostanie ponad 200 decyzji. Delegaci będą dyskutować m.in. o 34 miejscach zgłoszonych do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wśród których jest kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.
W trakcie sesji Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO przeprowadzi przegląd stanu zachowania 99 obiektów, które są na liście Światowego Dziedzictwa - w tej części zaplanowano dyskusję o Puszczy Białowieskiej. "Puszcza Białowieska jest w agendzie obrad" – powiedział we wtorek dziennikarzom prof. Purchla. "Propozycja decyzji w sprawie puszczy będzie procedowana 5 lipca na początku sesji poświęconej przeglądowi miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa z paragrafu przyrodniczego" – wyjaśnił. Zaznaczył, że on sam nie może wypowiadać się w polskich sprawach stających na forum Komitetu UNESCO.
W czwartek w Sejmie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński mówił, że na sesji UNESCO, zgodnie z decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa, "nie będzie dyskutowana kwestia Puszczy Białowieskiej" i "nie ma żadnych zagrożeń, żeby puszcza była pozbawiona miana światowego dziedzictwa".
Rekomendacja decyzji ws. Puszczy Białowieskiej przygotowana przed sesją w Krakowie mówi m.in. o tym, żeby do Białowieży wysłać powtórną misję ekspertów UNESCO tzw. Reactive Monitoring Mission. Jest też sugestia, że ewentualny wpis na Listę Dziedzictwa w Zagrożeniu mógłby być rozważany dopiero na kolejnej sesji w 2018 r.
Komitet będzie omawiał w Krakowie także 55 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa w zagrożeniu i analizował pięć obiektów, którą na listę tę mogą trafić. Będą to: zabytkowe centrum Wiednia; region ekologiczny Cerrado: parki narodowe Chapada dos Veadeiros i Emas w Brazylii; wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku; Dolina Katmandu w Nepalu; fort i ogrody Szalimar w Lahaur w Pakistanie.
Na potrzeby sesji sala audytoryjna Centrum Kongresowego ICE Kraków przekształcona zostanie w salę plenarną z biurkami do pracy dla blisko 400 delegatów, członków komitetu wykonawczego i prezydium Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dokumenty będą wyświetlane na ekranie o wysokiej rozdzielczości (4K), a dyskusja będzie prowadzona w dwóch oficjalnych językach: angielskim i francuskim oraz tłumaczona na języki arabski i hiszpański.
Prof. Purchla mówił, że ICE będzie zamknięty dla osób postronnych, ale całość obrad będzie transmitowana w internecie. Dodał, że po 40. sesji Komitetu w Stambule, przerwanej z powodu próby puczu, oraz po zamachach terrorystycznych w Paryżu "rygory bezpieczeństwa zostały przez centralę ONZ niezwykle wyśrubowane".
Jak poinformował we wtorek zastępca dyrektora KBF Robert Rozciecha, w związku z sesją nie są planowane duże zmiany w organizacji ruchu w rejonie ICE Kraków. Mogą one nastąpić czasowo w trakcie przejazdu kolumn z asystą służb. Komunikacja zbiorowa będzie funkcjonowała normalnie. Wyłączone z ruchu będą ulice Bułhaka i Twardowskiego, ale wyznaczono alternatywne trasy przejazdu. Ulicą Monte Cassino w kierunku Ronda Grunwaldzkiego nie będą mogły w czasie trwania sesji jeździć samochody powyżej 7 ton i przewożące materiały niebezpieczne.
Obrady Komitetu potrwają w Krakowie do 12 lipca.
Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa. (PAP)
wos/ itm/ ksi/ agz/