W grudniu, po zakończeniu remontu, zwiedzającym udostępnione zostanie ponownie Muzeum Książąt Czartoryskich. Muzeum Narodowe w Krakowie ogłosiło konkurs na hasło promujące to miejsce.
"Hasło powinno nawiązywać do ponownego otwarcia Muzeum, jego historii i znaczenia kolekcji Książąt Czartoryskich, w której skład wchodzą najcenniejsze dzieła w polskich zbiorach – +Dama z gronostajem+ Leonarda da Vinci i +Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem+ Rembrandta" – powiedziała PAP Marta Bosak z biura prasowego Muzeum Narodowego.
Propozycje można przesyłać do 24 lutego na adres mailowy: konkurs@mnk.pl. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 4 marca. Na autora najlepszej propozycji czeka nagroda - pięć tys. zł.
Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Jest skierowany do osób, które ukończyły 18. rok życia. Zwycięskie hasło zostanie wykorzystane w kampanii reklamowej promującej otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich. Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie internetowej MNK.
Muzeum Czartoryskich to najstarsze polskie muzeum, a jego powstanie związane jest z działalnością księżnej Izabeli Czartoryskiej (1746-1835), której pragnieniem było zachować świadectwa polskiej historii dla potomnych. Dewiza "Przeszłość – Przyszłości", wyryta nad wejściem do Świątyni Sybilli wzniesionej w 1801 roku w Puławach, oddawała istotę zgromadzonych w tym skarbcu przedmiotów – obrazów, obiektów rzemiosła artystycznego, militariów i pamiątek związanych ze sławnymi polskimi postaciami.
29 grudnia 2016 r. kolekcja Książąt Czartoryskich została zakupiona przez państwo za 100 mln euro. Jest ona integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/