Religia

19.06.2019

Ks. Zbigniew Bielas - rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z urzędu rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jego następcą będzie ks. Zbigniew Bielas, który od 2012 r. do tej pory był proboszczem parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu – podało w środę biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przyjął także rezygnację ks. Andrzeja Witko z funkcji dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, który odchodzi po 15 miesiącach pracy na tym stanowisku. Pełniącym te obowiązki został mianowany ks. Jacek Kurzydło - pracownik Muzeum Archidiecezjalnego i sekretarz Archidiecezjalnej Komisji ds. Konserwacji Zabytków Kościelnych, Architektury i Sztuki Sakralnej.

Tradycyjnie w czerwcu w Kościele katolickim dokonuje się zmian w parafiach. Odwołania i nominacje na nowe parafie i urzędy zostały wręczone we wtorek i w środę w siedzibie krakowskiej kurii.

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk był związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach od 2002 r., a od 2014 r. był jego kustoszem i rektorem. W 2005 r. Benedykt XVI mianował go kapelanem Ojca Świętego. Decyzją papieża Franciszka od 2016 r. jest Misjonarzem Miłosierdzia.

Po zwolnieniu z funkcji rektora łagiewnickiego sanktuarium ks. Ślusarczyk został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na krakowskim Prądniku Białym.

W grudniu zeszłego roku ks. prałat Ślusarczyk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem pomocniczymi archidiecezji krakowskiej, ale po kilku dniach zakomunikował, że nie przyjmie święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu, a papież ją przyjął. Duchowny przeprosił wtedy wszystkich zawiedzionych jego decyzją i prosił o wsparcie modlitwą.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL