Od niedzieli do wtorku znani lublinianie i młodzież będą kwestować na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie – mówi PAP przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska.
Goździowska-Łupkowska poinformowała, że zbiórkę pieniędzy do puszek na odnowę zabytkowych nagrobków wolontariusze będą prowadzić na cmentarzu przy ul. Lipowej od niedzieli do wtorku w godz. 8-17.
Mówiąc o znaczeniu kwesty podkreśliła, że chodzi w niej o zachowanie pamięci, tożsamości i ciągłości wartości, które są dla nas ważne. "Poprzez pryzmat nekropolii można poznać historię małej i dużej ojczyzny" - przyznała dodając, że celem akcji jest również przekazanie młodzieży tradycji dbania o własną tożsamość narodową. Jak wskazała, w kweście - obok znanych lublinian - wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i liceów.
Przewodnicząca społecznego komitetu podała, że sztab kwesty będzie się znajdował w Radiu Lublin, które wspiera zbiórkę. Natomiast uroczyste podsumowanie tegorocznej zbiórki odbędzie się 23 listopada w Trybunale Koronnym.
Jak przypomniała Goździowska-Łupkowska, w tym roku kwesta organizowana jest już po raz 36. "Ostatnia kwesta budziła w nas obawy po okresie pandemii, ale udało się zebrać ponad 60 tys. zł. To dało nam możliwość wyremontowania czterech nagrobków w najstarszej części cmentarza" – powiedziała dodając, że odnowione nagrobki można poznać po wyróżniającym je jasnym piaskowcu.
Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r.
Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.
Dzięki organizowanej od ponad 30 lat kweście udało się dotychczas odremontować około 300 zabytkowych i najbardziej zniszczonych nagrobków, w większości położonych w części rzymskokatolickiej cmentarza.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ ok/