Konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz w dniu Narodowego Święta Niepodległości odwiedziła miejsca na Zaolziu, związane z historycznymi osobami i wydarzeniami. Światła m.in. zapalono przy tablicy upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Jabłonkowie.
Piłsudski był w Jabłonkowie w grudniu 1914 roku. W 1934 roku wmurowano tablicę upamiętniającą pobyt Komendanta na terenie Śląska Cieszyńskiego. Na miejscu tablicy, która nie przetrwała II wojny światowej, w 80. rocznicę pobytu Marszałka w Jabłonkowie zainstalowano nową. Przy niej zapalano w sobotę znicze i składano kwiaty.
W 1914 roku Piłsudski odwiedzał w Jabłonkowie kurujących się tu po niepowodzeniach wojsk austriackich w walkach z Rosją legionistów z 3 pułku II Brygady Legionów. Wśród oficerów byli późniejsi generałowie Władysław Sikorski i Marian Kukiel. Polskich żołnierzy, którzy zmarli na skutek odniesionych ran, chowano na miejscowym cmentarzu. Tu przy ich wspólnej mogile, zwieńczonej zrywającym się do lotu orłem, konsul generalna Wołłejko-Chwastowicz, a także działacze polscy złożyli kwiaty.
Białe i Czerwone kwiaty złożono na mogile polskich żołnierzy, pomordowanych w Stonawie w styczniu 1919 roku podczas wojny polsko-czechosłowackiej o Zaolzie. Pamiętano także o trzykrotnym premierze RP, działaczu Polskiego Stronnictwa Ludowego Wincencie Witosie, który po procesie brzeskim w 1933 roku wyjechał na emigrację do Czechosłowacji. Mieszkał w nieodległym od granicy Rożnowie pod Radogoszczem i odwiedzał Gródek, gdzie odpoczywał i poddawał się kuracji ziołowej. Od 2003 roku stoi tu pamiątkowy obelisk.
Wołłejko-Chwastowicz podkreśliła, że pamięć o tych i innych miejscach związanych z historią Polski, jest na Zaolziu bardzo żywa i kultywowana przez mieszkających tu Polaków. Jest wyróżnikiem narodowej identyfikacji i tożsamości. W ostatnim spisie powszechnym w Republice Czeskiej w 2021 roku narodowość polską lub podwójną polsko-czeską zaznaczyło prawie 38 tys. osób.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mal/