Brytyjski park narodowy Lake District (Kraina Jezior) w północno-zachodniej Anglii został w niedzielę wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto podczas odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
"W imieniu rządu brytyjskiego dziękujemy Komitetowi Światowego Dziedzictwa i gremiom doradczym, a także witamy wpis Lake Distric na Liście Światowego Dziedzictwa. (...) Mogę już dziś zapewnić Komitet, że ochrona i ulepszenie obecnej wartości użytkowej tego miejsca będą naszym celem nadrzędnym" - powiedział przedstawiciel Wielkiej Brytanii.
Na terenie pagórkowatego parku narodowego, największego z 15 w Wielkiej Brytanii, położonego na terenie hrabstwa Cumbria, znajdują się m.in. najwyższy szczyt Anglii Scafell Pike (978 m n.p.m.) oraz największe i najgłębsze jezioro Anglii - Windermere. Region słynie z pięknych widoków i tras turystycznych wiodących wzdłuż gór i polodowcowych dolin, a także hodowli owiec, w tym szczególnej odmiany Herdwick.
Malowniczy krajobraz Lake District - jeziora karowe, wzniesienia i wrzosowiska - od zawsze przyciągał poetów i malarzy, w szczególności romantyków, m.in. Williama Wordswortha, Samuela Taylora Coleridge'a i Roberta Southeya. W 2017 roku w Polsce opublikowano bestsellerową powieść "Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior" Jamesa Rebanksa, która rozgrywa się w regionie Lake District.
Od 1951 roku na terenie Lake District funkcjonuje park narodowy, który obejmuje 2,2 tys. kilometrów kwadratowych.
W 2016 roku hrabstwo Cumbria odwiedziło ponad 45 milionów turystów, w tym kilkanaście milionów spoza Wielkiej Brytanii.
Dotychczas w Wielkiej Brytanii znajdowało się 30 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: 16 w Anglii, pięć w Szkocji, cztery w terytoriach zamorskich, trzy w Walii, jedno w Irlandii Północnej oraz jedno jednocześnie w Anglii i Szkocji (mur Hadriana, oddzielający Anglię od Szkocji). (PAP)
jakr/ aszw/ itm/ ksi/ pad/