Zawsze zaangażowanie w promowanie stosunków żydowsko-katolickich wysuwałeś na pierwszy plan – napisał długoletni lider Ligi Przeciw Zniesławianiu, przyjaciel kard. Stanisława Dziwisza, Abraham Foxman w liście z życzeniami z okazji 80. urodzin duchownego.
"Jeżeli Żydzi mogą dziś mówić o błogosławieństwie posiadania tak wielu przyjaciół w Kościele Rzymskokatolickim – i wierzę, że tak jest – to w wielkiej części dzięki Twemu osobistemu przykładowi i duchowemu przywództwu" - ocenił Foxman.
"Gdybym miał scharakteryzować Twoje długie lata pełnej poświęcenia służby Kościołowi, w duchu tego, co nas Żydów porusza najbardziej, powiedziałbym: zawsze rozumiałeś i podkreślałeś wspólną genezę judaizmu i chrześcijaństwa, a niezachwiane zaangażowanie w promowanie stosunków żydowsko-katolickich w duchu Soboru Watykańskiego II i przełomowego dokumentu "Nostra Aetate" wysuwałeś na plan pierwszy i ponad wszystko" - zaznaczył.
"Podążałeś drogą swego Mistrza – Jana Pawła II, by stać się strażnikiem z determinacją głoszonej przezeń nauki, iż antysemityzm jest grzechem przeciw Bogu" - czytamy w liście.
Foxman dodał, że dziś, jak może nigdy dotąd, potrzebni są przywódcy "z moralnym przekonaniem i odwagą" kardynała Dziwisza, aby kontynuować "walkę z wszelką nienawiścią i bigoterią oraz budować mosty zrozumienia i szacunku".
"Jak wiesz, Mojżesz dożył 120 lat i, jak zaświadcza Tora, +jego wzrok był niezmącony, a wigor nie słabł+. Kiedy my, Żydzi, chcemy życzyć komuś długiego i zdrowego życia, mówimy: +Żyj nam 120 lat+. To jest moje dzisiejsze życzenie dla Ciebie, Drogi Przyjacielu…" - zakończył Foxman.
Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej na Podhalu.
W 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Wojtyły, po czym podjął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 r. był kapelanem abpa Karola Wojtyły. W 1978 r. obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.
Kardynał został odznaczony m. in.: Orderem Orła Białego (2017), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wielkiego Krzyża, Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego, Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Węgier, medalem Bene Merenti Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Medalem św. Brata Alberta. Otrzymał dyplomy doktora honoris causa kilkunastu polskich i zagranicznych uczelni oraz honorowe obywatelstwa kilkunastu miast.(PAP)
autorka: Ewelina Miszczuk
emi/ wj/